4 zalety wprowadzenia do diety mleka modyfikowanego dla alergików

mleko dla alergikow

Problemy skórne, częste ulewania i wymioty, biegunki, zaparcia, zmniejszony apetyt, kolki, bóle brzucha, problemy z oddychaniem, nawracający katar – to tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o alergii na mleko krowie u niemowlęcia.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się pediatry, który zaleci zmianę mleka na modyfikowane, wykonanie badania krwi, testów skórnych, wyeliminowanie z diety dziecka alergenów, a także (w przypadku niemowląt karmionych mieszanką) zastąpienie dotychczasowego pożywienia specjalistycznym mlekiem modyfikowanym dla alergików.

Mleko modyfikowane dla alergików – pokarm z misją specjalną

Mleko modyfikowane dla alergików zaliczane jest do tak zwanej żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i dostępne jest wyłącznie na receptę. Stosuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach, przy potwierdzonej przez specjalistów alergii u dziecka. Preparaty mlekozastępcze posiadają specyficzne właściwości, które wyróżniają je spośród innych rodzajów mleka dla niemowląt dostępnych na rynku. Mieszanka dla alergików charakteryzuje się niemal całościową hydrolizą białek mleka krowiego, głównie kazeiny, laktoglobuliny i laktoalbuminy, które najczęściej uczulają niemowlęta. W składzie nie zawiera również laktozy lub jej obecność jest znacznie ograniczona. Nietolerancja laktozy występuje bowiem u niemowląt równie często, co alergia na białka mleka krowiego, jednak nie należy ich ze sobą utożsamiać. Mleko modyfikowane dla alergików ma być jednak wciąż, poza preparatem łagodzącym objawy alergii,  pokarmem dla niemowląt, który musi zapewnić dziecku harmonijny rozwój. Jest więc wyposażone, podobnie jak inne rodzaje mieszanek w szereg witamin i substancji odżywczych, przede wszystkim kwas DHA, inaczej zwany Omega 3, który m.in. wspiera rozwój ostrości widzenia u niemowląt. Więcej o alergii na mleko krowie przeczytasz tutaj: http://humana-baby.pl/blog/alergia-na-mleko-krowie/.

Rodzaje mleka modyfikowanego dla alergików

Oprócz hydrolizatów białek mleka krowiego opisanych w poprzedniej części artykułu, do mieszanek dedykowanych alergikom zalicza się również mieszanki elementarne i sojowe. Mieszanki elementarne podaje się niemowlętom, u  których dochodzi do reakcji alergicznej nawet przy podawaniu mieszanek zhydrolizowanych. W mieszankach elementarnych białka mleka krowiego zastąpione są przez aminokwasy. Taki rodzaj preparatu jest dostępny wyłącznie na receptę przy wyjątkowo silnej alergii u niemowlęcia. W mieszankach sojowych z kolei białka mleka krowiego zastępowane są białkami pochodzenia roślinnego, występującymi w soi. Według badań w przypadku niemal 50% alergii na białka mleka krowiego u niemowląt, towarzyszą inne alergie. Podsumujmy zatem najważniejsze zalety wprowadzenia do diety mleka modyfikowanego dla alergików:

  1. Jest jednocześnie pożywieniem i produktem łagodzącym objawy alergii na krowie mleko.
  2. Nie zawiera laktozy – cukru, którego niemowlęta często nie potrafią trawić.
  3. Specyficzny skład takiego mleka nie obciąża delikatnego przewodu pokarmowego maleństwa.
  4. Mleko modyfikowane dla alergików posiada szereg składników odżywczych i witamin, które wspierają rozwój dziecka.

Jeśli Twój maluszek cierpi z powodu alergii na mleko krowie, nie załamuj się. Badania wykazują, że u większości dzieci objawy alergii ustępują zwykle między drugim a trzecim rokiem życia. W przetrwaniu tego trudnego okresu pomoże dieta eliminacyjna mamy, jeśli dziecko karmione jest piersią lub specjalistyczne mleko modyfikowane dla alergików, gdy niemowlę karmione jest butelką.

Dodaj komentarz