7 domowych zabaw dla dzieci – jak umilić czas maluchom?

Wczesno wiosenna aura uniemożliwia dzieciom wyszalenia się na zewnątrz. Brzydka pogoda i duże wahania temperatur powodują, że maluchy często zostają uziemione w domach. W jaki sposób zorganizować dzieciom czas spędzany w domu? Wystarczy zorganizować wciągającą i jednocześnie bezpieczną zabawę ruchową. W tekście prezentujemy 7 zabaw, które zaangażują dzieci do wspólnego rozruszania kości.

Szczudła

Do tej zabawy wystarczą dwie puszki po przetworach lub dwie puste butelki. Przewlekamy je sznurkiem w taki sposób, by dziecko mogło założyć je na nogi i jednocześnie trzymać sznurek w rękach. Następnie organizujemy zawody w wyścig na tak stworzonych szczudłach. Kto pierwszy dotrze do mety, ten wygrywa.

Tenis lub siatkówka balonem

Zabawa twardą piłką w domu nie należy do najbezpieczniejszych. Każde dziecko uwielbia odbijać balon, dlatego też w ramach ruchowej zabawy możemy zorganizować odbijanie balona rękami w wersji siatkowej lub za pomocą paletek wykonanych np. z drewnianych szpatułek.

Podłoga to lawa

Legendarna wręcz zabawa, która nigdy nie przestaje nudzić. Stań z dzieckiem na środku największego pokoju i zacznij odmierzać czas, po którym krzykniesz „podłoga to lawa”. Ten, kto nie zdąży wspiąć się na mebel tak, by nie dotykać podłogi – przegrywa. Istnieją również inne warianty tej gry. Gdy znajdziecie się już ponad poziomem podłogi, musicie przemieszczać się do wyznaczonego punktu w pokoju, nie dotykając podłogi.

Domowy tor przeszkód

Tor przeszkód to uniwersalna i wszechstronna zabawa. Może mieć charakter szybkościowy lub zwinnościowy. Ten pierwszy polega na takim ułożeniu przeszkód w domu, by stworzyć maluchowi tor, po którym będzie zaliczać kolejne okrążenia. Pamiętaj, by wybrać bezpieczne przeszkody.

Odmiana zwinnościowa toru opiera się na zwinnym poruszaniu się między oplecionymi sznurkiem meblami. Zawiąż sznurek między nogami od stołu, krzesłami, czy klamkami drzwi, by stworzyć skomplikowany tor, który pochłonie malucha na długi czas.

Zabawa w chowanego

Każdy zna tę zabawę. Na zmianę chowaj się lub szukaj malucha po całym domu. Daj mu czas na schowanie się, odliczając od 10 lub od 20 w dół, a następnie krzycząc: „szukam!”. Jest to idealna zabawa, która nie wymaga żadnych przygotowań i materiałów.

Rzut do celu

Tego rodzaju zabawa może opierać się na rzucaniu piłeczek pingpongowych lub wykonanych z papieru do kubków, misek lub wiaderek. Inną odmianą gry może być rzucanie niewielkich obręczy lub sznurków zaplecionych w pętlę w taki sposób, by trafiły w wystające pionowe punkty. Do zrobienia takiej tarczy wystarczą patyczki do szaszłyków i karton lub kawałek styropianu. Kto zdobędzie najwięcej trafień, ten wygrywa.

Wyścig ślimaków

Wyścig, w którym wygrywa ten, kto porusza się najwolniej! Zasady gry są proste – musisz pozostać w ciągłym ruchu i jednocześnie starać się wykonywać jak najwolniejsze ruchy. Wygrywa ostatni na mecie.

Chcesz poznać więcej świetnych domowych zabaw dla dzieci? Odwiedź blog Oshopping i sprawdź, jak sprostać oczekiwaniom swoich maluchów.

Dodaj komentarz