Alergia kontaktowa na proszek do prania – profilaktyka oraz terapia

Współcześnie alergie różnego rodzaju można uznać za choroby cywilizacyjne – obejmują bowiem coraz większą część populacji, szczególnie w krajach rozwiniętych. Uczulenia na rozmaite produkty żywnościowe, alergie wziewne czy kontaktowe mogą się pojawiać niezależnie od wieku. Kontaktowa postać uczulenia często przytrafia się najmłodszym dzieciom i noworodkom – na ogół przyjmując postać alergii na proszek.

Profilaktyka – podstawowe działania

Jak powszechnie wiadomo, eliminowanie zagrożenia dolegliwościami jest znacznie lepszym pomysłem, niż ich leczenie. Profilaktyczne działania pozwalają uniknąć u dziecka silnego stresu, bólu związanego z objawami, a także ewentualnych powikłań w przyszłości. W przypadku alergii na proszek podstawową kwestią jest stosowanie najlepszej jakości produktów już od pierwszych dni. Istotne, by proszek do prania czy płyn do płukania dla dzieci posiadał niezbędne atesty, gwarantujące jego hipoalergiczność oraz optymalny skład. Stosując proszki do prania dla dzieci minimalizujemy ryzyko wystąpienia alergii. Dodatkowym środkiem bezpieczeństwa może być powtórne płukanie odzieży po praniu. Istotne jest również prasowanie, które utrwala antybakteryjne właściwości rekomendowanych środków piorących.

Jakie objawy ma alergia na proszek i jak sobie z nią radzić?

Aby doszło do reakcji alergicznej w przypadku uczulenia kontaktowego, organizm dziecka musi najpierw zaklasyfikować substancję jako szkodliwą (błędnie) oraz wygenerować przeciwciała. Przy ponownym zetknięciu się z owym czynnikiem (alergenem), układ odpornościowy mobilizuje komórki do zwalczenia „zagrożenia” – przeciwciała nie mogą jednak tego zrobić. W związku z tym wytwarzana ilość przeciwciał wzrasta, generując reakcję alergiczną. Najczęściej alergen w przypadku uczulenia na proszek stanowią substancje konserwujące oraz zapachowe.

smiling-888537_1280

W przypadku uczulenia kontaktowego, jakim jest alergia na proszek, pierwsze objawy mogą wystąpić w momencie, gdy skóra niemowlęcia zetknie się ze świeżo wypranym ubraniem. Do podstawowych symptomów zaliczamy: różne odmiany pokrzywki, zaczerwienienia skóry, a także charakterystyczne pęcherzyki wypełnione płynem z tendencją do wywoływania świądu u dziecka. Skóra staje się przy tym bardziej podatna na uszkodzenia, co jest szczególnie bolesne dla najmłodszych dzieci, u których ten organ nie rozwinął jeszcze w pełni bariery ochronnej oraz lipidowej. Objawy alergii kontaktowej na proszek najczęściej można zaobserwować w pachwinach, zgięciach łokci, pod kolanami. Dzieci z alergią są bardziej rozdrażnione, mogą również cierpieć na zaburzenia snu. Bardzo istotne jest podjęcie terapii natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów. Nieleczona alergia może prowadzić do infekcji grzybiczych czy typu bakteryjnego, a nawet powodować występowanie obrzęków czy duszności. To szczególnie niebezpieczne objawy u dziecka, także ze względu na ograniczone możliwości podawania farmaceutyków.

Diagnozę stawia się w oparciu o testy skórne punktowe z użyciem rozmaitych detergentów. Po ustaleniu alergenu możliwe jest wdrożenie skutecznej terapii opartej na lekach przeciwhistaminowych oraz suplementacji wapna. Skórę należy też regularnie przemywać, celem złagodzenia świądu. W tym celu stosowane są maści o działaniu dopasowanym do organizmu dziecka, a także hipoalergiczne balsamy do skóry wrażliwej.

2 Comment

  1. Jestem pod głębokim wrażeniem wpisu, jest świetny 😉

    1. Mama Marysi says: Odpowiedz

      Dzięki! 🙂

Dodaj komentarz