Antybiotyki w czasie ciąży – jak stosować?

antybiotyki w czasie ciazy

Każda przyszła mama jest świadoma tego, że nie powinno się przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem- niektóre nie chcą wcale przyjmować wszelkich środków farmakologicznych. Co jednak jeśli ciężarna rozchoruje się i antybiotykoterapia zdaje się być niezbędna? Czy można przyjmować antybiotyki w czasie ciąży?

Antybiotyki w czasie ciąży są niewskazane. Kobieta musi w tym czasie szczególnie dbać o siebie i maleństwo, które nosi pod sercem. Przede wszystkim, w pierwszym trymestrze ciąży nie powinno się zażywać rozmaitych leków. Co jednak jeśli leczenie antybiotykami jest naprawdę konieczne?

Jeśli nie ma innej możliwości leczenia infekcji lub istnieje podejrzenie, że choroba może się pogłębiać, należy stosować wyłącznie antybiotyki, które uznawane są jako bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Należą do nich:

  • antybiotyki z grupy cefalosporyn,antybiotyki w czasie ciazy
  • antybiotyki z grupy penicylin.

Należy jednak pamiętać, że u kobiet ciężarnych działanie antybiotyku na organizm może być trochę inne, ponieważ ciąża ma wpływ na pewne działania, jakim ulega środek farmakologiczny.

Są również takie antybiotyki, których nie wolno wcale stosować podczas ciąży, na przykład tetracyklina i doksycyklina. Mogą bowiem powodować powstawanie wad wrodzonych u dziecka, takich jak rozmaite wady serca, skrócenie kończyn oraz rozszczep podniebienia.

Kiedy natomiast ciężkie zakażenie zagraża życiu matki, stosuje się każdy możliwy antybiotyk, który może ją uratować.

Pamiętaj, by w czasie ciąży nie stosować absolutnie żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą. Trzeba sobie uświadomić, że w tym okresie odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za zdrowie i życie dziecka. Antybiotyki w czasie ciąży powinny być zatem stosowane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

Dodaj komentarz