Bezpieczne foteliki samochodowe – o czym warto pomyśleć

Podróż z dzieckiem, szczególnie zaś małym- może stanowić nie lada wyzwanie. Nie zależnie jednak od wieku dziecka oraz czasu, który spędzi ono w aucie- fotelik samochodowy powinien być całkowicie bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Kto potrzebuje fotelika?

Zadaniem fotelika samochodowego jest chronienie dziecka podczas trwania podróży samochodem. Jest on potrzebny dziecku od momentu narodzin, aż do chwili, kiedy będzie mogło korzystać z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Jest to możliwe zazwyczaj po osiągnięciu przez dziecko określonego wzrostu, sięgającego około 150 cm.

Kiedy potrzebny jest fotelik?

Wymóg prawny posiadania fotelika dla dziecka powinien być bezwzględnie przestrzegany, nie tylko w obawie przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi. Nawet pokonując niewielki dystans, dziecko nie umieszczone w foteliku zostaje narażone na ogromne niebezpieczeństwo. Nieprzewidziane sytuacje przytrafiają się bowiem bez względu na czas trwania podróży.

Rodzaje fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe są produkowane z uwzględnieniem kilku kategorii wagowych. Pozwala to precyzyjnie dopasować je do potrzeb dziecka, aby zapewnić mu odpowiednie bezpieczeństwo.

Z myślą o najmłodszych dzieciach, stworzono foteliki w kategorii oznaczonej 0 bądź 0+, które odpowiadają wadze 0-10 kg oraz 0-13 kg. Ich unikalna konstrukcja, w znacznym stopniu różniąca się od pozostałych rodzajów, pozwala na właściwe ułożenie niemowlęcia podczas podróży. Najbardziej optymalna jest dla niego bowiem pozycja półleżąca, która umożliwia niwelowanie przeciążeń, oddziałujących na delikatne ciało niemowlęcia.

Omówmy też grupy. Foteliki samochodowe w grupie I powstały dla dzieci o wadze 9-18 kg, zatem do wieku około 4 lat. Z kolei w grupie II i III znajdują się foteliki dla starszych dzieci, odpowiadające wadze w przedziałach 15-25 kg oraz 22-36 kg.

Sama waga dziecka nie jest jedynym wyznacznikiem doboru określonej kategorii fotelika, ponieważ duże znaczenie odgrywa także jego wzrost. Jego określony poziom pozwala na wykorzystanie określonego systemu stabilizacji ciała oraz zapięcia.

Miejsce mocowania fotelika

Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika samochodowego jest miejsce po środku tylnej kanapy. Powstało ono z myślą o dodatkowym, piątym pasażerze podróży. Warunkiem koniecznym, decydujący o jego wyborze jest dostęp do trzypunktowych pasów bezpieczeństwa bądź systemu ISOFIX.

Natomiast występowanie po środku tylnej kanapy charakterystycznej wypukłości, uniemożliwia stabilne zamocowanie fotelika. W drogiej kolejności jest zaś polecane miejsce na tylnej kanapie, znajdujące się za siedzeniem pasażera.

Montaż fotelika samochodowego

Przebieg całego procesu montażu jest uzależniony od rodzaju wykorzystywanego systemu mocowania. W zależności bowiem od tego, czy dany fotelik wymaga wsparcia w postaci pasów bezpieczeństwa czy też systemu ISOFIX, jego montaż będzie wyglądał zdecydowanie inaczej.

Właściwy montaż fotelika warto prześledzić jeszcze przed jego zakupem, obserwując instruktaż pracownika sklepu. Pozwoli to wyjaśnić wszelkie wątpliwości natury technicznej, które mogą się pojawić podczas samodzielnego montażu fotelika w samochodzie.Wiele instrukcji okazuje się bowiem dość niezrozumiałymi, a montaż fotelika powinien być przeprowadzony prawidłowo. Od tego będzie bowiem zależało bezpieczeństwo podróżującego w nim dziecka.

Jak zapiąć dziecko w foteliku?

Znajdujące się w foteliku samochodowym pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz pasy samochodowe powinny być zapięte ściśle, nie pozostawiając luźnych przestrzeni. Między dzieckiem a pasem warto zachować przestrzeń szerokości palca, by zapewnić mu swobodne oddychanie.

Istotne jest również przeprowadzenie pasów, które powinny spoczywać na ramionach, nie dotykając jednocześnie szyi dziecka. Ważne jest też, by zapinać dziecko bez ciężkich okryć wierzchnich, takich jak gruba kurtka.

Dodaj komentarz