Biegunka u niemowlaka – jak sobie z nią poradzić?

Występowanie luźniejszych stolców u niemowląt wcale nie musi być powodem do zmartwienia. Zdarza się jednak, że dochodzi do biegunki, której powody mogą poważniejsze – w takich sytuacjach często zalecana jest wizyta u lekarza.

U małych dzieci często zdarzają się luźne stolce, ale rodzic powinien wiedzieć, jak odróżnić je od biegunki. Biegunka ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do stanu zapalnego jelit, a tym samym przenika do nich zbyt duża ilość płynu. W rezultacie treść jelitowa zwiększa się i stolec jest bardzo rzadki. Ponadto biegunka u niemowlaka może również być powodem gorszego trawienia, ponieważ błona śluzowa jelit nie działa wtedy prawidłowo. Substancje odżywcze nie są wchłanianie do organizmu, dlatego może dojść do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia dziecka w wyniku odwodnienia.

O biegunce u niemowląt mówimy wtedy, gdy w ciągu około 12 godzin dziecko ma od kilku do nawet kilkunastu wsiąkających albo półpłynnych stolców. Można również zauważyć w nich ropę czy śluz, a nawet krew. Dziecko może być również osłabione, niespokojne i może częściej płakać. Najczęściej lekarz nie zaleca stosowania specjalnych leków u dziecka z biegunką. Może jednak zalecić preparaty probiotyczne, które zawierają bakterie korzystnie wpływające na florę jelitową.

Jeśli nadal obserwowana jest biegunka u niemowlaka, w takim przypadku lekarz może zalecić wdrożyć odpowiednią dietę. Dzięki niej można zaobserwować szybką poprawę. Do wyboru mamy także specjalne mleka oraz inne posiłki gotowe, które tworzone są z myślą o dzieciach z biegunką. Dzięki zawartości dobroczynnych probiotyków zapewniają bardzo dobre rezultaty.

Oczywiście, bardzo ważne jest również odpowiednie nawadnianie dziecka, ponieważ w trakcie biegunki traci ono dużo wartościowych płynów. Należy wtedy częściej przystawiać dziecko do piersi albo podawać mu butelkę. Oprócz mleka można podawać wodę niegazowana – powinna być chłodna. Nie zaleca się z kolei soczków owocowych i innych napojów zawierających cukier, ponieważ mogą spowodować pogorszenie objawów.

Dodaj komentarz