Biegunka u niemowląt – jak reagować, gdy wystąpi

biegunka u niemowlat

Biegunka jest jedną z niewielu dolegliwości, którą nietrudno zdiagnozować. Jeśli wielokrotnie
w ciągu jednego dnia zaobserwowałaś u dziecka wodnistą kupkę, nie ma nad czym się zastanawiać – dziecko ma biegunkę. Czy należy wówczas niezwłocznie udać się do pediatry?

Biegunka u niemowląt jest dolegliwością dość niebezpieczną, ponieważ szczególnie u nich może szybko dojść do odwodnienia, co często wymaga hospitalizacji. Jak więc temu zapobiec?

Staraj się podawać dziecku jak największą ilość płynów. Może to być rozcieńczona w przegotowanej wodzie glukoza, roztwory elektrolitów, tudzież niesłodzone herbatki.

Jak rozpoznać, że dziecko jest odwodnione?biegunka u niemowlat

Jeśli zaobserwowałaś, że dziecko nie oddaje moczu lub są to wyjątkowo małe ilości,
a jego zabarwienie jest ciemne, a ponadto ma suche usta, język oraz zapadnięte oczy – może to świadczyć o odwodnieniu maluszka. W takiej sytuacji należy reagować natychmiast i zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Warto także zapisywać ilość wypijanych płynów w ciągu dnia oraz częstotliwość oddawania moczu – to znacznie ułatwi pracę pediatrze, a dziecko szybciej wróci do zdrowia.

Co dziecko powinno jeść podczas biegunki?

Niezależnie czy dziecko jest karmione piersią czy mieszanką mleczną, należy mu pokarm podawać. Najprawdopodobniej nie będzie miało ono apetytu jak dotychczas
i ilości wypijanego mleka będą znacznie mniejsze, ale należy wówczas trzymać się zasady „mniej, a częściej”. Jeśli dziecko przyjmuje już pokarm stały, można podać mu zupkę marchewkową lub tarte ugotowane jabłko czy banana.

Co jeśli domowe sposoby walki z biegunką nie przynoszą rezultatów? W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza. Być może będzie konieczność włączenia środków farmakologicznych w postaci leków przeciwbakteryjnych lub hospitalizacja (na przykład przy zakażeniu rotawirusami).

1 Comment

  1. ania says: Odpowiedz

    w razie biegunki stosuję u dziecka lekką dietę, np marchwianka, czy ryż z jabłkami, świetnie sprawdzają sie u nas jagody, można też podawać banany, do tego obowiązkowo orsalit, doustny płyn nawadniający by dziecko się nie odwodniło, szczególnie w takie gorące dni, teraz najłatwiej mi podawać orsalit drink bo nie trzeba go rozpuszczać wystarczy wziąć butelkę i wypić, a do tego ma słodki truskawkowy smak więc do wypicia nie muszę namawiać

Dodaj komentarz