Burza hormonów w ciąży

Burza hormonow w ciazy

Burza hormonów w ciąży dokucza właściwie każdej kobiecie. Charakteryzuje się przede wszystkim częstym wahaniem nastroju. Radość błyskawicznie przeradza się w płacz nie do opanowania, a ogromna złość w uśmiech na twarzy. Czy burza hormonów w ciąży musi zawsze się pojawiać?

Nie ulega wątpliwości, że hormony odgrywają w organizmie bardzo istotną rolę. To właśnie one odpowiadają za nasz wygląd, samopoczucie, a nawet zdrowie. Okres ciąży kojarzy się wyłącznie z ogromną radością i czasem, w którym czekamy na swojego często długo oczekiwanego maluszka. Nic bardziej mylnego. W ciąży widoczna jest burza hormonów, która jest uciążliwa nie tylko dla ciężarnej, ale również dla osób przebywających w jej otoczeniu. Kobieta wówczas przestaje panować nad własnymi emocjami, a z pozoru radosny okres, staje się czasem złości, zdenerwowania i płaczu. Jedyną receptą na burzę hormonów jest ogromna doza cierpliwości oraz zrozumienie ze strony najbliższych.Burza hormonow w ciazy

Skąd biorą się te wahania nastroju?

Nie ulega wątpliwości, że odpowiadają za nie hormony, których poziom znacząco się zmienia w okresie ciąży. Organizm zaczyna buntować się przed szaleństwem progesteronu, estrogenu i prolaktyny, powodując niemożliwe do opanowania, zmienne nastroje ciężarnej.

Jak opanować tę burzę hormonów?

Nie da się całkowicie opanować tych uciążliwych dla wszystkich wahań nastroju, jednak warto zadbać, by ciężarna możliwie najwięcej odpoczywała, odprężała się i miała czas na czynności, które sprawiają jej wyjątkową przyjemność, na przykład zakupy, czytanie książek czy wizyta u kosmetyczki. Ważne jest także zrozumienie, wsparcie i zaangażowanie partnera kobiety ciężarnej.

Można powiedzieć, że ciąża jest testem dla związku dwojga ludzi. Warto jednak przetrwać ten okres, ponieważ przyniesie on niezwykle piękne i niezapomniane chwile, które związane będą z macierzyństwem i ojcostwem.

4 Comment

 1. aneetka says: Odpowiedz

  o Boże, kiedy to było!:) pamiętam swoje wahania nastroju, było to przyjemne, ale też mega dziwne. Gdy włanczałam telewizję to nie mogłam oglądać smutnych filmów, w serialach jak coś się szykowało – wychodziłam. Potrafiłam płakać jak bóbr w śmiesznych sytuacjach. Nie panowałam nad sobą – zdarzało się. Ale wszystko mija, już po połogu było zdecydowanie lepiej:)

  1. julita_mala says: Odpowiedz

   A ja jestem w 3 miesiącu ciąży – nie powiem było naprawdę ciężko do tej pory, ale lekarz powiedział, ze już będzie teraz lepiej. Oczywiście mówię tu o wymiotowaniu, ciągłym mdłościom, itp. Co do wahania nastroju jeszcze szczególnie nie miałam takich sytuacji jak Ty piszesz. O matko, to musi być śmieszne jak zaczynasz płakać nie wiadomo z jakiego powodu:)

  2. Mama Marysi says: Odpowiedz

   Cieszę się, że wróciłaś do równowagi, powodzenia!

 2. julita_mala says: Odpowiedz

  usunęło mi komentarz..:(

Dodaj komentarz