Cena badań prenatalnych

cena badan prenatalnych

Badanie prenatalne można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak trzeba spełnić określone wymogi. Wiek musi przekraczać 35 lat, obecność rozmaitych chorób genetycznych w najbliższej rodzinie lub wcześniejsze urodzenie dziecka z ową chorobą. Niektóre przyszłe mamy chcą odpłatnie wykonać badania prenatalne. Jaki jest wówczas ich koszt?

Dzięki badaniom prenatalnym przyszła mama może upewnić się czy jej dziecko nie jest obciążone rozmaitymi wadami genetycznymi. Czasami zostaje również wykryta choroba, która dzięki szybkiemu rozpoznaniu może zostać wyleczona i pozwoli to uratować życie nawet jeszcze nienarodzonego dziecka. Cena badań prenatalnych nie powinna wtedy odgrywać najmniejszej roli.

Cena badań prenatalnych

Amniopunkcja

Badanie polega na pobraniu płynu owodniowego i wyhodowaniu komórek. Na tej podstawie można wykryć Zespół Downa oraz inne zaburzenia chromosomalne. Jest to badanie stosunkowo bezpieczne. Wykonywane najczęściej, gdy badania przesiewowe wykazały jakieś nieprawidłowości. Cena – około 1300-2000 zł.

Biopsja trofoblastu

Polega na pobraniu wycinka kosmówki. Dzięki temu badaniu można wykryć rozmaite wady chromosomalne płodu. Podobnie jak amniopunkcję, wykonuje się je, gdy badania przesiewowe wykazały jakieś nieprawidłowości. Kosztuje powyżej 1500 zł.

Kordocenteza

Polega na pobraniu krwi pępowinowej. Koszt – około 800 zł.

cena badan prenatalnych

Test PAPP-A

Polega na pobraniu próbek krwi kobiety w ciąży i określeniu stężenia białka ciążowego, hormonu hCG oraz estradiolu. Jest to badanie przesiewowe, które wykonuje się głównie w celu stwierdzenia Zespołu Downa, Edwardsa oraz Patau. Kosztuje około 250 zł.

Badanie Ultrasonograficzne (USG)

Badanie USG jest najbardziej powszechnym badaniem prenatalnym. Wykonują je właściwie wszystkie ciężarne w każdym trymestrze ciąży. Można je wykonywać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Kosztuje około 150 zł.

Test podwójny i test potrójny

Dzięki tym badaniom można wykryć rozmaite choroby genetyczne. Koszt to około 250 zł.

Test NIFTY

Polega na pobraniu krwi z żyły odłokciowej matki. Jest to badanie przesiewowe, wykonywane w celu wykrycia Zespołu Downa, Edwarda i Patau. Test ten jest całkowicie bezpieczny – nie ma ryzyka wystąpienia powikłań. Badanie kosztuje około 2400 zł.

Niestety nie każda kobieta ma prawo do bezpłatnych badań prenatalnych, mimo że aż 70% dzieci z Zespołem Downa rodzą Panie, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia. Warto zatem je wykonywać nawet, gdy nie jest się w grupie podwyższonego ryzyka, choć koszt takich badań jest dość wysoki. Czasami lekarz wręcz odmawia wykonania badań prenatalnych, jednak każda kobieta powinna znać prawa swoje i jeszcze nienarodzonego dziecka, które już w okresie prenatalnym jest traktowane jak każdy inny pacjent (ma prawo do diagnostyki i ewentualnego leczenia).

Dodaj komentarz