Cesarskie cięcie: zagrożenia i możliwości

Kobiety, które jeszcze nie są w ciąży, a dopiero planują posiadanie potomstwa, bardzo często już zastanawiają się nad tym, co je czeka, czyli nad porodem. Rozważają, czy lepszym rozwiązaniem będzie poród naturalny, czy cesarskie cięcie.

W obecnych czasach nie wykonuje się w państwowych szpitalach tzw. cesarki na żądanie. Planowane cięcie jest dostępne dla kobiet, które nie powinny rodzić naturalnie ze względów zdrowotnych. Operacja może też być wykonana nagle, gdy na przykład podczas rozpoczętego naturalnego porodu tętno dziecka zaczyna szybko spadać. Wtedy takie rozwiązanie jest traktowane jako metoda ratowania życia dziecka.

Niestety, każde cesarskie cięcie jest operacją, po której mogą pojawić się różne powikłania, jak na przykład zrosty czy zakażenie rany. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze to, że cesarka nie jest porodem naturalnym, przez co dziecko nie zawsze otrzymuje takie korzyści, jakie by miało po przyjściu na świat drogami natury. Przede wszystkim nie przechodzi przez kanał rodny kobiety, a tym samym nie ma kontaktu z dobrą florą bakteryjną, która wpływa na jego odporność. Dodatkowo po cesarskim cięciu często jest problem z „rozruszaniem” laktacji. Mleko w piersiach kobiety pojawia się z opóźnieniem, co powoduje konieczność karmienia dziecka butelką przez kilka pierwszych dni. W wielu przypadkach kobiety już pozostają przy karmieniu sztucznym i nie decydują się na naturalne. To tylko kilka z wielu zagrożeń płynących z cesarskiego cięcia. O innych można poczytać na ffbaby.pl.

Rodzaj porodu to nie jedyne zmartwienie kobiety planującej ciążę. Większość pań zastanawia się również: Jak obliczyć dni płodne? Co zrobić, by urodzić zdrowe dziecko? Jak przygotować się na przyjście na świat maluszka?

Odpowiedzi na te i wszystkie inne pytania można znaleźć w sieci, szczególnie na specjalistycznych serwisach internetowych przeznaczonych dla kobiet w wieku rozrodczym i młodych mam. Warto z nich skorzystać, by jak najwięcej dowiedzieć się o swoim ciele i zachodzących w nim.

Dodaj komentarz