Okres ciąży jest niezwykle wymagający dla organizmu kobiety. Kompleksowa opieka profesjonalisty, dostarczająca niezbędnych mikroelementów dieta, ale też ćwiczenia ułatwiające późniejszy poród to tylko niektóre elementy, o jakie należy zadbać. Przeprowadzenie ciąży trymestr po trymestrze to wyzwanie szczególnie dla pań, które matkami zostaną po raz pierwszy. Na co zwracać szczególną uwagę oraz jak dbać o siebie przez 9 niezwykle istotnych miesięcy?
Ciąża trwa trzy trymestry. Każdy z nich posiada swoją specyfikę. Lekarz prowadzący powinien uświadomić nas o wszelkich dolegliwościach, jakie mogą się pojawiać, ale też o niezbędnych do wykonania badaniach.
I trymestr
Początkowy, pierwszy trymestr trwa 12 tygodni. Charakteryzują go poranne nudności i wymioty, a także bolesność piersi. W związku ze wzrostem macicy i jej uciskiem na pęcherz wzrasta także częstotliwość oddawania moczu. W tym czasie często odczuwalne może być osłabienie, senność, a nawet duszności czy zawroty głowy. Ponieważ układ hormonalny zaczyna pracować z wzmożoną siłą mogą się pojawić zmienne nastroje, większa drażliwość. W zakresie wyglądu często początek ciąży sprawia, że zarówno włosy, jak i paznokcie stają się słabsze, częściej występują też problemy z cerą (wypryski, pękające naczynka). W przeciągu 3 pierwszych miesięcy ciężarna może mieć także specyficzne zachcianki kulinarne. Bardzo ważnym jest, by w tym okresie częściej wypoczywać oraz intensywnie nawadniać organizm. Dietę warto skomponować w taki sposób, by posiłki jeść często, lecz w niewielkich ilościach. To może pomóc w uniknięciu zgagi czy wspomnianych mdłości. Zalecany bywa także imbir. Warto sięgać po naturalne produkty lecznicze, bowiem w pierwszych tygodniach ryzyko poronienia jest największe, a płodowi może zaszkodzić nawet pozornie „niewinna” aspiryna. Pierwszy trymestr ciąży wymaga wykonania takich badań jak: morfologia, badanie poziomu glukozy oraz przeciwciał, badanie moczu. Poza zdrową dietą konieczna jest też suplementacja – m.in. kwasu foliowego, żelaza, kwasu DHA oraz jodu.
II trymestr
Drugi trymestr, przypadający na tygodnie od 13 do 26 to etap bardziej spokojny. Mdłości ustępują, odczuwalne są pierwsze ruchy dziecka. Niestety, w związku z rozrostem macicy i jej uciskiem na mięśnie jelitowe może dochodzić do częstych zaparć. Cera – mimo iż wypryski ustępują – jest natomiast nękana przez przebarwienia. Kolejnym estetycznym problemem pozostają rozstępy w okolicach ud, pośladków i na brzuchu. Coraz częściej występują także bóle krzyża oraz stawów miednicy. Zmorą wielu ciężarnych są również obrzęki nóg i rąk, a także żylaki. Drugi trymestr jest czasem, w którym koniecznie należy wykonać badanie moczu, powtórzyć morfologię i test na przeciwciała. Dieta nie może być zbyt ciężkostrawna, warto też wdrożyć codzienną gimnastykę (rzecz jasna unikając forsowania organizmu).
III trymestr
Okres od 27 – 40 tygodnia ciąży, czyli trzeci trymestr nie jest łatwiejszy. Przeciwnie – trzeba kontrolować zarówno swoje wyniki badań, jak i dietę (aby nie doprowadzić do tzw. cukrzycy ciążowej). Skurcze towarzyszące ciężarnym niemal przez cały dzień mogą zdecydowanie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo często pojawiają się niedobory witamin i minerałów. Trzeci trymestr to okres, w którym szczególnie należy obserwować reakcje swojego ciała. Sygnały o rychłym rozwiązaniu można zauważyć nawet 3 tygodnie przed porodem. Ciąża nie musi być jednak czasem, w którym zaniechamy aktywności i zrezygnujemy z dotychczasowego stylu życia. Najważniejsze są częste konsultacje z lekarzem prowadzącym (za każdym razem, gdy zaniepokoją nas pewne objawy), a także optymalna dawka ruchu i zdrowa, zbilansowana dieta.
Bardzo ciekawy wpis, wartościowe wskazówki. To jest właśnie to czego szukałam 🙂