Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się kupić wózek wielofunkcyjny?

Wózki spełniające kilka funkcji to niezwykle popularne rozwiązanie. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze – cena. Wyprawka dla dziecka to, jak łatwo się domyślić, spory koszt. Wydawać się może, że jednym z największych wydatków jest wózek. Na tym zakupy się jeszcze nie kończą, bowiem wraz ze wzrostem dziecka potrzebować będziemy zarówno wózka gondoli, spacerówki, jak i fotelika samochodowego. Tego typu wózek sprawdzi się we wszystkich tych sytuacjach – użyjemy go zarówno do pierwszego spaceru z maluchem (wózek głęboki z gondolą), podczas spaceru z podrośniętym dzieckiem (wózek spacerowy), jak też podczas podróży autem. Jeśli tak przedstawić sprawę, wydaje się, że wózek spełniający tak wiele funkcji to same zalety. Czy na pewno tak jest? W dzisiejszym tekście przybliżymy tematykę nowoczesnych wózków, które wykorzystać można w różny sposób. Przeanalizujemy ich rodzaje, zalety i wady.

Wózek wielofunkcyjny – modele dostępne na rynku

Osoba, która pierwszy raz dokonuje zakupu wózka na początku może wpaść w konsternację – wózki 2w1, 3w1, 4w1…Na szczęście podane skróty bardzo łatwo rozszyfrować. Wózek 2w1 pełni rolę wózka-gondoli i spacerówki. Taki rodzaj wózka polecany jest dla dzieci do 6 miesiąca życia (czyli do momentu, kiedy dziecko zaczyna naukę siadania). W niektórych modelach można regulować oparcie, a obicie pokryte jest warstwą filtra UV. Gdy dziecko podrośnie, wystarczy kilka ruchów, by konstrukcji takiego wózka nadać charakter spacerowy. Wózki 2w1 to bardzo popularne rozwiązanie i większość. producentów uwzględnia taką opcję w swoim asortymencie. Wersja 3w1 wzbogacona została dodatkowo o fotelik samochodowy natomiast wyposażając się w wózek 4w1 nie musimy martwić się o kupno bazy do fotelika. W wysokiej jakości modelach mamy do czynienia z niezawodną wentylacją, dużym zakresem regulacji i możliwością indywidualnego dopasowania zagłówków, rączek, oparcia, podnóżka.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna wózka wielofunkcyjnego?

Oprócz cech wspomnianych w akapicie wyżej warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka udogodnień, które z pewnością przydadzą się nie tylko dziecku, ale też mamie. Warto wybrać takie wózki, których wnętrze wyścielone jest bawełną. Komfort malca można zwiększyć również dzięki obecności moskitiery – niektóre modele posiadają w zestawie ten dodatek. Podczas załatwiania codziennych sprawunków nieoceniona okaże się obecność pojemnego kosza zakupowego oraz torby, która stabilnie trzyma się konstrukcji wózka. Oprócz akcesoriów należy sprawdzić jakość i solidność wózka – nie powinny pojawiać się w nim żadne ostre elementy, a wszystkie mocowania i łączenia powinny być stabilne. Wybierając sprawdzone marki, ograniczamy ryzyko pojawienia się takich niebezpieczeństw. Nawet wśród produktów cieszących się poważaniem czasem zdarzają się wady produkcyjne, dlatego zawsze należy samodzielnie sprawdzić wózek. W przypadku wózków wielofunkcyjnych bardzo ważny jest również demontaż wózka – zmienianie położenia poszczególnych jego elementów, zdejmowanie gondoli ze stelaża czy odpinanie i dopinanie fotelika samochodowego powinno zachodzić sprawnie. Po przywróceniu wózka do pierwotnej postaci każdy element musi być stabilny.

Czy wózek wielofunkcyjny to zawsze dobry pomysł? Kilka słów o negatywnych opiniach

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dzięki wózkowi wielofunkcyjnemu można zaoszczędzić pieniądze, które każdorazowo trzeba by było wydać na gondolę, spacerówkę i fotelik. To również znaczne ułatwienie w razie niespodziewanej podróży samochodem. W opiniach dotyczących modeli o wielu funkcjach czasem wskazuje się na duży ciężar wózka – spacerówka 3w1 jest bardziej masywna i zwyczajniej cięższa od tradycyjnych spacerówek. Doszukać się można również pewnych kontrowersji dotyczących fotelików – w niektórych modelach ta część nie posiada odpowiednich testów, co oznacza, że w sytuacji wypadku może nie ochronić wystarczająco malca. Na szczęście w wielu modelach załączane są markowe, atestowane foteliki (to jednak kosztuje i znacznie zwiększa cenę całego wózka). Wydaje się więc, że wózek wielofunkcyjny może być dobrym rozwiązaniem, jednak tym z niższej półki cenowej trzeba przyjrzeć się szczególnie dokładnie, zanim zdecydujemy się na zakup.

Wybór wózka prawie nigdy nie jest łatwym zadaniem. Za każdym razem sprawdzamy przecież jakość i bezpieczeństwo materiałów, czytamy opinie w Internecie, zastanawiamy się nad akcesoriami w komplecie. W przypadku wózków o wielu funkcjach dodatkowo musimy się przyjrzeć każdemu z elementów, sprawdzić, czy demontaż jest łatwy, a fotelik posiada wszystkie wymagane testy. Wysokiej jakości, wygodny, funkcjonalny wózek może z nawiązką odpłacić za ten wysiłek, towarzysząc nam i malcowi w wielu okolicznościach i to przez wiele lat. W przypadku wózków 2w1/3w1/4w1 wiele zależy od gustu i indywidualnych upodobań i priorytetów. Na szczęście każdego roku na rynku pojawiają się nowe modele – rośnie liczba rozwiązań, w których wielofunkcyjność nie musi już równać się ustępstwom na polu lekkości i zwrotności wózka.

Dodaj komentarz