Jak często wymieniać materace, kołdry i poduszki

pomoce domowe

Na jakość i komfort snu ma wpływ wiele czynników, począwszy od wygodnego materaca, skończywszy na dobrze wywietrzonej sypialni. Materac i pościel nie są nam dane raz na zawsze, ich termin przydatności jest stosunkowo krótki.

Niezależnie od tego gdzie mieszkamy, czy jest to duże miasto, czy niewielka wieś pod lasem, sprzątanie podporządkowane jest tym samym zasadom. Częstotliwość wykonywania określonych czynności jest taka sama niezależnie od tego, czy jest to sprzątanie w Warszawie, czy w Małej Wsi. Podobnie rzecz ma się z szybkością zużywania materacy, kołder i poduszek. Ich wymiana powinna odbywać się stosunkowo często, a wpływ na tempo tej wymiany ma wiele czynników.

Jak często wymieniać materac

Obowiązuje zasada, zgodnie z którą materac starszy niż siedmioletni należy wymienić. Jest to spowodowane zużywaniem się materaca, mniejszą elastycznością sprężyn, przetarciami na materiale, wgnieceniami. Niebagatelne znaczenie ma także higiena. Materac ciężko uprać, a samo pranie powierzchni, to za mało.

Istnieją jednak przesłanki, które sugerują wcześniejszą wymianę materaca:

– Podczas najdrobniejszego nawet ruchu na łóżku słychać charakterystyczne skrzypienie sprężyn

– Powierzchnia materaca jest niejednorodna, pojawiają się miejsca z wystającymi zgrubieniami

– Środkowa część materaca jest wyraźnie wgnieciona

– Sprężyny są wyczuwalne przy dotykaniu materaca, wpijają się w ciało podczas snu

Ponadto zmianę materaca trzeba rozważyć, gdy zauważymy u siebie następujące objawy:

– Bezsenność oraz permanentne zmęczenie

– Ból karku i pleców

– Roztargnienie i trudności z koncentracją

– Zwiększony apetyt, szczególnie na słodycze

Jeśli zlekceważymy pierwsze sygnały naszego, ciała możemy się spodziewać:

– Apatii

– Przybierania na wadze

– Przyspieszenia procesów starzenia

– Stanów depresyjnych

Jak często wymieniać kołdry i poduszki

Kołdra i poduszka, podobnie jak materac, nie są na całe życie. Chociaż nierzadko przywiązujemy się do przedmiotów codziennego użytku, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że częste używanie skraca ich żywotność. W przypadku kołdry i poduszki nie może być mowy o oszczędnym użytkowaniu. Szacuje się, że średnio po dwóch latach kołdra i poduszka stracą swoją elastyczność i będą nadawały się do wymiany. Wypełnienie może okazać się zbite, poduszka wgnieciona i nieelastyczna. Nie jest tajemnicą, że kołdra i poduszka to miejsce przyjazne roztoczom. W pozbyciu się roztoczy pomoże pranie, ale pranie powoduje niszczenie kołdry i poduszki, koło się zamyka.

Rzadko kto na pytanie, kiedy ostatni raz wymieniał materac lub kołdrę, potrafi udzielić konkretnej odpowiedzi. Czas płynie szybko, pamięć ludzka bywa zawodna i nierzadko dopiero stare paragony potrafią ją odświeżyć. Tylko kto przechowuje tak długo stare paragony? Na problem z pamiętaniem o codziennych i niecodziennych obowiązkach domowych, terminach niezbędnych prań pościeli, dywanów, obić, zasłon, czy wymianie np. materaca ,rozwiązaniem może być zatrudnienie pomocy domowej, choćby doraźnie. Osoba odpowiedzialna za nasz dom w zakresie obowiązków będzie miała również dbanie o regularne wykonywanie rzadkich i umykających pamięci czynności.

Dobrą, skrupulatną pomoc domową, można znaleźć na www.pomocedomowe.pl

Dodaj komentarz