Czym jest badanie KTG płodu

badanie ktg

Odpowiedzialność spoczywająca na kobiecie spodziewającej się dziecka oraz na specjalistach prowadzących jej ciążę jest ogromna. Niezwykle istotne są zarówno prowadzenie zdrowego trybu życia, dbanie o swój organizm, jak i częste badania kontrolne. Pozwalają one sprawdzić stan ogólny płodu, gdy rozwiązanie jest już blisko. KTG płodu może być wykorzystywane również podczas samego porodu. Na czym polega oraz jakie wyniki pozwala uzyskać?

Badanie KTG płodu to inaczej kardiotokografia – łączy w sobie zatem elementy tokografii oraz kardiologicznego badania. Dzięki pozyskanym wynikom można ocenić zarówno częstość bicia serca dziecka, jak i częstotliwość skurczy macicy. W związku z tym KTG jest badaniem zalecanym w okolicach przewidywanego rozwiązania. Należy je powtarzać aż do samego porodu, co kilka dni. Badanie KTG ma zastosowanie także wtedy, gdy podczas ciąży pojawiają się nieprawidłowości – np. ruchy dziecka są niewyczuwalne lub bardzo słabe, występują krwawienia u ciężarnej czy też w momencie, kiedy mamy do czynienia z ciążą zagrożoną bądź mnogą. Duży wpływ na to, czy badanie będzie konieczne na wcześniejszym etapie ma także stan ogólny zdrowia u matki. Jeśli cierpi ona na jakiś rodzaj choroby autoimmunologicznej, ma wyraźny problem z nadciśnieniem – wtedy wzmożona ostrożność oraz dokładna diagnostyka są wskazane.

Kardiotokografia nie jest bolesnym zabiegiem, jednakże ciężarna może odczuwać dyskomfort. Przed około pół godziny musi ona utrzymywać jedną pozycję (na ogół leżenie na lewym boku jest optymalnym rozwiązaniem), a na jej brzuch nakładane są dwa specjalne pasy z czujnikami. Rezultaty pomiaru widoczne są na monitorze, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości badanie jest przedłużane.

badanie ktg

Jeśli ilość uderzeń serca na minutę wynosi u płodu od 110 – 160, wszystko jest w normie. Wynik niższy sygnalizuje bradykardię (a co za tym idzie może sugerować niedotlenienie), natomiast powyżej górnej granicy – tachykardię. Innymi wartościami, jakie są badane to oscylacja serca (zależna od tego, czy dziecko podejmuje jakąś aktywność czy nie) a także akceleracja, czyli przyspieszenie akcji serca płodu, która powinna występować cyklicznie i trwać do kilkunastu sekund. Badanie KTG jest skutecznym narzędziem diagnostycznym, o ile zostanie poprawnie wykonane. Zafałszowanie wyników może wynikać z nieprawidłowej pozycji matki, która może powodować ucisk na pępowinę.

1 Comment

  1. zarabianie przez neta says: Odpowiedz

    Dziękuję za odpowiedź, bardzo mi pomogłaś :)pozdrawiam

Dodaj komentarz