Czym jest inseminacja domaciczna?

inseminacja domaciczna

Wiele par, które nie mogą mieć dzieci szukają wszelkich sposobów, aby móc spełnić swoje marzenie. Szukają więc wszelkich informacji na ten temat i z pewnością trafili na inseminację domaciczną. Czym ona właściwie jest? Na czym polega?

Inseminacja domaciczna to stosunkowo prosty i nieinwazyjny zabieg, którego głównym celem jest ułatwienie zapłodnienia. Polega na wprowadzeniu do organizmu matki nasienia partnera lub dawcy, przy pomocy specjalnego cewnika. Zabieg ten pozwala omijać plemnikom bariery śluzu szyjkowego i unikają uszkodzenia.

Inseminacja domaciczna – wskazania do zabiegu

  • Niezadowalające parametry nasienia.inseminacja domaciczna
  • Zaburzenia owulacji.
  • Niepłodność o niewyjaśnionym podłożu.
  • Wrogi śluz u kobiety.
  • Zaburzenia wytysku.

Przed inseminacją domaciczną kobieta powinna być poddana terapii hormonalnej, która ma pobudzić wzrost pęcherzyków w jajnikach. Cała stymulacja musi być przeprowadzana pod kontrolą USG. Odpowiednia wielkość pęcherzyków w jajnikach to około 2 centymetry i właśnie wtedy pacjentka może otrzymać lek, który ma wywołać owulację. Zabieg inseminacji domacicznej przeprowadza się po około 2-3 dniach od podania leku.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i co ciekawe, trwa zaledwie kilka minut. Przypomina zwykłe badanie ginekologiczne. Lekarz wprowadza do pochwy kobiety wziernik, a następnie umieszcza miękki cewnik, dzięki czemu nie przebije endometrium. Tuż po zabiegu pojawia się często plamienie, a przez kilka następnych dni mogą być odczuwane bóle, podobne do miesiączkowych.

Po zabiegu niezwykle istotny jest relaks, brak nadmiernego wysiłku fizycznego oraz unikanie opalania i przegrzewania organizmu. Należy także unikać wszelkich używek oraz spożywać zdrowe i zbilansowane posiłki. Niezwykle ważne jest również unikanie sytuacji stresujących i wysypianie się.

inseminacja domacicznaSkuteczność zabiegu zależna jest od kilku czynników, na przykład: wieku kobiety, parametrów nasienia czy ilości dojrzałych pęcherzyków. Szacuje się, że w ciążę zachodzi około 5-25 procent Pań po inseminacji domacicznej. Zabieg należy powtarzać maksymalnie pięć razy.

Powikłania po zabiegu inseminacji domacicznej zdarzają się rzadko. Jeśli już się pojawią to można zaobserwować:

  • obfite krwawienia z szyjki macicy,
  • niskie ciśnienie tętnicze,
  • omdlenia,
  • zakażenia miednicy mniejszej,
  • silne bóle brzucha.

Dawca nasienia przed zabiegiem powinien być zbadany pod kątem obecności wirusa HIV. W dzień zabiegu mężczyzna powinien oddać nasienie po co najmniej trzech dniach wstrzemięźliwości seksualnej. Po wybraniu najlepszych plemników, zostaje podane do macicy. Sam proces obróbki spermy trwa około godziny.

Jeśli tylko są ku temu wskazania, warto poddać się zabiegowi inseminacji domacicznej, by następnie móc cieszyć się macierzyństwem.

Dodaj komentarz