Czym kierować się przy wyborze opiekunki do dziecka?

Narodziny dziecka, to jedno z najważniejszych i zarazem najszczęśliwszych wydarzeń, w życiu każdego człowieka. Jego pojawienie się na świecie, wiąże się ze zmianą stylu życia i podporządkowaniem go do potrzeb maleństwa. Pierwsze miesiące życia, dziecko spędza prawie wyłącznie z mamą. To ona jest najważniejszą osobą dla niemowlaka. To mama tuli, karmi, przewija, jest świadkiem pierwszego uśmiechu, słowa. Czas jednak mija, dziecko rośnie, a mama chce wrócić do pracy zawodowej. Co wtedy?

Jak wybrać właściwą opiekunkę?

Poszukiwanie niani dla dziecka, wiąże się z dużym stresem i niepokojem rodziców. Może zająć kilka miesięcy, dlatego dobrze zacząć je odpowiednio wcześniej. Kandydatki najlepiej szukać wśród najbliższych. Idealnym rozwiązaniem, jest możliwość oddania dziecka pod opiekę babci. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Babcie często mieszkają za daleko, bądź są jeszcze aktywne zawodowo. W takiej sytuacji, powinniśmy popytać rodzinę i znajomych, o sprawdzone opiekunki. Choć istnieje ryzyko, że pani, która sprawdziła się u jednego pracodawcy, może nie spełniać wymagań innego.

Warto sprawdzić również portale internetowe takie jak Zleceniomat.pl. To katalog usług, w którym można znaleźć specjalistów z wielu branż. Nie jest to jednak typowy portal z ogólnymi ogłoszeniami usług. Możemy na nim bardzo szczegółowo określić swoje oczekiwania względem usługodawcy. Na tej podstawie system wyśle zapytania wyłącznie do firm, które owym oczekiwaniom sprostają. Tam na pewno znajdziemy idealną opiekunkę.

Zdarza się też, że rodzice zamieszczają ogłoszenia w internecie, w których dokładnie określają wymagania i oczekiwania wobec potencjalnych niań. Warto również zwrócić uwagę na wiek opiekunki, gdyż osoba zbyt młoda może nie potrafić właściwie zaopiekować się dzieckiem, a taka w wieku podeszłym, będzie mniej energiczna i kreatywna.

Opiekunkę warto dodatkowo sprawdzić

Kandydatkę, warto zaprosić na rozmowę do naszego mieszkania, w której uczestniczyć będą zarówno rodzice, jak i dziecko. Wywiad, który zostanie przeprowadzony, pozwoli poznać bliżej preferencje danej osoby, zorientować się, czy nie posiada jakichś nałogów, oraz jakie ma metody karania dziecka. Na tym etapie rozmowy, ustalane są szczegóły opieki nad dzieckiem. Stawiamy na niej swoje wymagania dotyczące rodzaju zabaw, przygotowywania posiłków, usypiania czy spędzania czasu na świeżym powietrzu. Z drugiej strony, niania ma możliwość sprecyzowania oczekiwań, co do wykonywanej pracy, chociażby tych finansowych. To bardzo ważne sprawy, na które dobrze zwrócić uwagę i omówić możliwie jak najwcześniej.

Pamiętajmy, że to czy dokonaliśmy właściwego wyboru, dowiemy się od samego dziecka. Najlepiej określą to uśmiech, radość i chęć zostania z opiekunką. Jeśli widzimy, że dziecko prawidłowo się rozwija, jest pogodne, możemy być pewni, że decyzja o wyborze była słuszna.

Dodaj komentarz