Czym jest NOP i jak go rozpoznać?

nop

Dla wielu rodziców poważnym dylematem jest nie tylko decyzja, czy szczepić swoje dziecko, ale też kiedy i na jakie zagrożenia warto je uodpornić. Jedną z przyczyn, dla których obawiają się poddać malucha tego typu zabiegu jest NOP (niepożądany odczyn poszczepienny). Czym konkretnie jest ta reakcja oraz jakie może powodować konsekwencje? Wyjaśnijmy.

NOP to inaczej wszelkie medyczne symptomy, jakie następują w związku z reakcją na szczepienie. Do najczęstszych działań niepożądanych jakie mogą pojawiać się u dzieci należą zaburzenia jelitowo – żołądkowe, wśród których dominuje brak apetytu, nudności – rzadziej biegunka czy wymioty.

Rzadziej obserwuje się:

  • zaburzenia natury dermatologicznej, takie jak pokrzywki i wysypki, a u niemowląt – rumienie, stwardnienie skóry i obrzęki w okolicach iniekcji o znacznej średnicy (powyżej 7 cm);
  • negatywny wpływ na pracę układu odpornościowego objawiającą się skurczem oskrzeli, dusznościami czy obrzękiem twarzy;
  • wstrząs anafilaktyczny wynikający z reakcji alergicznej bezpośrednio po podaniu szczepionki.

Dzieci cierpiące na NOP są drażliwe, mogą mieć gorączkę, być senne bądź przeciwnie – wykazywać kłopoty z zasypianiem. Objawem ze strony układu nerwowego mogą być także drgawki towarzyszące podwyższonej temperaturze ciała. Stany wynikające z NOP mogą być zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju, a nawet życia malucha. Rodzice szczególnie obawiają się: zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, porażenia polio wywołanego wirusem szczepionkowym, encefalopatii poszczepiennej, wstrząsu septycznego a także sepsy (ogólnoustrojowego zakażenia organizmu). Powodem do niepokoju są następujące objawy:

  • drgawki, zaburzenia świadomości oraz zmiany w zachowaniu do 3 dni po szczepieniu – w encefalopatii;
  • porażenia i niedowłady w terminie od 4 dni do miesiąca po szczepieniu OPV – przy podejrzeniu poliomyelitis poszczepiennego. Każde objawy neurologiczne warto skonsultować ze specjalistą.

Reakcje na szczepienie pojawiają się nie tylko u dzieci, ale i u osób dorosłych. W zależności od indywidualnych cech organizmu mogą się sprowadzać do takich symptomów, jak: miejscowe reakcje skórne przypominające alergię kontaktową, gorączkę (przy czym w zależności od rodzaju podanego specyfiku symptomy mogą się pojawiać po 2, ale nawet po 30 dniach), a nawet wstrząs anafilaktyczny.

nop

Niepożądany odczyn poszczepienny może wystąpić z kilku przyczyn – jednym z nich są czynniki naturalne, innym – nieprawidłowości. Ogólnie genezy problemu można doszukiwać się w:

  • zbyt dużej dawce szczepionki przy jednorazowej aplikacji;
  • niewłaściwym miejscu i sposobie podania szczepionki – niektóre specyfiki muszą być podane domięśniowo, inne podskórnie i nie można tych metod stosować zamiennie. Należy także pamiętać o tym, iż konieczne są sterylne warunki do wykonania zabiegu – tutaj nie wolno pozwalać sobie na zaniedbania, niezależnie od tego, czy aplikacja przebiega w formie iniekcji, czy też doustnej;
  • złym przygotowaniu szczepionki do zabiegu (np. niewstrząśnięciu przed użyciem, nieprawidłowym przechowywaniu – należy pamiętać, że specyfiki tego typu muszą być trzymane w ściśle określonej temperaturze);
  • nieprawidłowe (nie biorące pod uwagę czynników indywidualnych) połączenie dawek w przypadku szczepień skojarzeniowych;
  • współistnieniu chorób bądź symptomów związanych ze szczepieniem.

Dodaj komentarz