Czym jest i jak sobie radzić z kolką u niemowlęcia?

Kolka niemowlęca jest najczęstszą dolegliwością jaka dokucza nie tylko niemowlakowi w początkowym okresie życia, ale także swoją uporczywością nieprzyjemnych objawów spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom.

Kolka niemowlęca objawia się przede wszystkim płaczem dziecka, a właściwie płaczem nie do ukojenia, pomimo wcześniejszego zaspokojenia podstawowych potrzeb bobasa. Potok łez i krzyk związany z kolką najczęściej pojawia się w określonych porach dnia, na przykład towarzyszy dziecku tylko wieczorową porą.

Jednak pamiętaj, że dzieci często płaczą w pierwszych miesiącach swojego życia i nie każdy płacz malca należy przypisywać objawom kolki niemowlęcej. Charakterystycznymi, towarzyszącymi dolegliwości objawami jest podkurczenie nóżek oraz wyraźnie wzdęty brzuszek maluszka.

Do tej pory naukowcom nie udało się jednoznacznie ustalić, co tak dokładnie jest przyczyną powstawania kolki u niemowląt. Kolka dotyka w pierwszych tygodniach życia blisko 40 procent niemowląt. Nie uznaje się jej jednak za chorobę, lecz za nieprzyjemną dolegliwość, która utrudnia życie dziecku i rodzicom. Kolka niemowlęca mija po pewnym czasie.

Można jednak podjąć określone kroki, by spróbować zminimalizować objawy kolki niemowlęcej. Sposoby radzenia sobie z kolką można podzielić na naturalne i farmakologiczne. Niestety, w zależności od indywidualnych cech dziecka, sprawdzić się może inna metoda. To, co przynosi pozytywny efekt u jednego bobasa, nie musi być skuteczne w przypadku drugiego malucha. Zastosowanie odpowiednich środków łagodzących może przynieść ulgę niemowlęciu, warto więc spróbować i działać.

Łagodzenie objawów kolki warto zacząć od skorzystania z metod naturalnych. Leczenie kolki niemowlęcej powinno przynieść pozytywny efekt w postaci wydalenia gazów z jelit, co dotąd uważane jest za najbardziej prawdopodobną przyczynę powstawania kolki.

Jedną z naturalnych metod radzenia sobie z kolką jest ogrzewanie brzuszka termoforem, ciepłym ręcznikiem lub przeprasowaną pieluszka tetrową. Ciepło działa na organizm dziecka rozkurczowo oraz łagodzi ból brzuszka.

Podobny efekt może przynieść przygotowanie niemowlakowi ciepłej kąpieli. Jednak gdy dziecko reaguje wtedy nerwowo, to lepiej zrezygnować z kąpania, gdyż może to tylko spotęgować jego ból i płacz.

Popularnie stosowaną metodą radzenia sobie z kolką niemowlęcia jest masaż, który ma działanie rozkurczowe i dodatkowo uspokaja zapłakane dziecko. Masaż warto wykonywać otwartą, lekko dociśniętą do brzuszka dziecka dłonią. Należy kreślić dłonią kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Taki delikatny masaż brzuszka pobudzi jelita do pracy i wspiera wydalanie gazów z jelit.

Bez wątpienia najpopularniejszym i bardzo skutecznym sposobem na kolkę jest herbatka z kopru włoskiego, która często pomaga przy regularnych wzdęciach. Do metod leczenia farmakologicznego można zaliczyć preparaty łagodzące kolkę dostępne w aptekach, jednak wybór odpowiedniego specyfiku warto przed jego kupnem i zastosowaniem skonsultować z pediatrą.

Kolka niemowlęca przysparza wielu trosk i zmartwień młodym rodzicom. Warto pamiętać, że powiązane z kolką dolegliwości mijają z czasem i nie pozostawiają żadnych negatywnych następstw na przyszłym zdrowiu dziecka.

1 Comment

  1. vemma says: Odpowiedz

    Ja posłuchałam swojego pediatry i daję córeczce codziennie kropelki acidolac baby, które uzupełniają dobre bakterie we florze bakteryjnej, która jak wiadomo po urodzeniu jeszcze nie jest w pełni dojrzała. No i kolki są teraz słabsze i rzadko się pojawiają

Dodaj komentarz