Duphaston – co to jest i jak działa? Cenne informacje dla ciężarnych i kobiet planujących ciążę

Artykuł sponsorowany

Kobiety, które planują ciążę, jak i te, które już za kilka miesięcy spodziewają się dziecka, muszą szczególnie o siebie dbać, aby zapewnić prawidłowe warunki do rozwoju swojemu jeszcze nienarodzonemu maleństwu. Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie poszczególnych badań to podstawa. Czasem pojawia się też konieczność przyjmowania leków, które dodatkowo będą wspierać organizm kobiety. Jednym z nich jest Duphaston. Co to dokładnie jest i jak działa? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Co to jest Duphaston?

Duphaston to lek będący syntetycznym progesteronem (tzw. dydrogesteron), który należy przyjmować, gdy poziom tego hormonu w kobiecym organizmie jest zbyt niski. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Z konkretnych powodów lekarze przepisują go m.in. kobietom w ciąży, o czym można przeczytać na: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-i-badania-w-ciazy/co-musisz-wiedziec-o-duphastonie-.html.

Kiedy zażywać Duphaston? Wskazania do stosowania

Kiedy lekarz przepisuje kobiecie Duphaston, robi to z kilku bardzo ważnych i konkretnych powodów, do których należą:

 • zaburzenia miesiączkowania wynikające z niedoboru progesteronu,
 • dokuczliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego,
 • wspomaganie zastępczej terapii hormonalnej w okresie menopauzy,
 • endometrioza,
 • uzasadniona obawa przed poronieniem.

Duphaston jest więc lekiem, który okazuje się konieczny nie tylko w przypadku ciąży. Z odmiennych powodów mogą go bowiem zażywać kobiety w różnym wieku.

Duphaston a ochrona przed poronieniem

W przypadku kobiet w ciąży, jednym z najważniejszych działań Duphastonu jest niwelowanie ryzyka poronienia. W związku z tym, jest on przepisywany w sytuacji, gdy lekarz ma uzasadnioną obawę przed utratą ciąży. Zażywanie syntetycznego progesteronu wykazuje bowiem dużą skuteczność. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie ten hormon odpowiada za utrzymanie ciąży, ale też umożliwia zagnieżdżenie zarodka.

W związku z powyższym, Duphaston podaje się w dwóch przypadkach:

 • gdy istnieje uzasadniona obawa przed poronieniem (np. niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych),
 • gdy w przeszłości kobieta poroniła (lek podaje się profilaktycznie).

Duphaston a ochrona przed wczesnym porodem

Duphaston podaje się również wtedy, gdy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Kiedy w organizmie kobiety brakuje progesteronu, mogą pojawić się przedwczesne skurcze. Aby temu zapobiec, w drugim i trzecim trymestrze ciąży lekarz przepisuje lek, który jest podawany w zastrzykach lub tabletkach dopochwowych.

Duphaston a wspomaganie płodności

Innym, niezwykle cennym działaniem Duphastonu, jest wspomaganie płodności. Jest to możliwe, gdy kobieta zażywa go np. z powodu nieregularnego miesiączkowania. Wyrównanie naturalnego cyklu menstruacyjnego pomaga w planowaniu ciąży. W tym przypadku, dodatkową zaletą leku jest fakt, że nie blokuje on owulacji, choć jest lekiem progesteronowym.

Duphaston – możliwe skutki uboczne

Tak jak w przypadku każdego leku, również w sytuacji, gdy zażywa się Duphaston, istnieje ryzyko pojawienia się pewnych skutków ubocznych. Dla kobiet w ciąży bywają one powodem dodatkowego dyskomfortu. Do najczęstszych należą bowiem:

 • migreny,
 • mdłości,
 • wymioty,
 • wzdęcia,
 • reakcje alergiczne,
 • zmiany libido,
 • stany depresyjne.

Niektórzy lekarze uważają, że nieodpowiednie dawkowanie progesteronu w ciąży może skutkować u płodu wadami układu moczowego. Dotyczy to zbyt dużego poziomu hormonu w organizmie. Choć, należy podkreślić, że nie są to ściśle udokumentowane badania, a raczej przypuszczenia.

Skutki uboczne zażywania Duphastonu mogą również pojawić się u kobiet, które nie są w ciąży. Wówczas, najczęstszym objawem jest krwawienie pomiędzy miesiączkami albo przeciwnie – wtórny brak miesiączki.

Luteina – alternatywa dla Duphastonu

Jeśli Duphaston nie jest dobrze tolerowany przez kobietę, warto sięgnąć po inne źródło progesteronu. Bardzo dobrą alternatywą dla tego leku jest luteina, która wykazuje takie samo działanie – progesteronowe, jak Duphaston. Jej niekwestionowaną zaletą jest fakt, że to postać naturalnego, czystego progesteronu. Ponadto jest tańsza, a tolerancja wśród kobiet – większa. Mniej skutków ubocznych podczas zażywania luteiny nie jest jednak regułą, ponieważ każdy przypadek zażywania progesteronu jest indywidualny i powinien być osobno rozpatrywany. Warto też mieć świadomość, że luteina, która jest przyjmowana dopochwowo, sprzyja powstawaniu infekcji intymnych.

Jak działa Duphaston w ciąży? Podsumowanie

Ze względu na fakt, że progesteron pełni niezmiernie ważną rolę przez całą ciążę, zażywanie Duphastonu jest bardzo istotne. W pierwszy trymestrze pomaga utrzymać ciążę, zanim wykształci się łożysko. Umożliwia także zagnieżdżenie zarodka. W drugim i trzecim trymestrze hamuje skurcze macicy, które mogą wywołać przedwczesny poród, ale też chroni przed ewentualnym poronieniem.

Wszystkie groźne stany – utrata ciąży, poród przed wyznaczonym terminem czy problemy z zagnieżdżeniem się zarodka, mogą być spowodowane zbyt niskim poziomem progesteronu w organizmie kobiety. Dlatego niezwykle ważne jest zażywanie leku takiego jak Duphaston. Aby jednak lekarz mógł go przepisać, powinien mieć pewność, że pojawiające się objawy są spowodowane właśnie niedoborem progesteronu.


Dodaj komentarz