Dzieci potrzebują czystego powietrza

Rodzice małych dzieci przywiązują ogromną wagę do ich prawidłowej pielęgnacji. Dbają o zdrowe odżywianie, pamiętają o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza i wybierają wyłącznie sprawdzone, bezpieczne kosmetyki. Niestety, nie każdy opiekun wie, że jego dziecko potrzebuje także czystego powietrza, a sytuacja w Polsce jest pod tym względem niepokojąca.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na organizm dziecka

Wiele polskich miast boryka się z problemem smogu. Pojęciem tym określa się mieszaninę zanieczyszczeń powietrza, których cząsteczki mają tak małe rozmiary, że są wdychane do organizmu wraz z tlenem. Dzieci, seniorzy i osoby z obniżoną odpornością uznaje się za grupy najbardziej podatne na chorobotwórcze działanie smogu. Wpływ powietrza na zdrowie dziecka nie rozpoczyna się w momencie jego przyjścia na świat, tylko już na etapie życia płodowego. Badania prowadzone w Krakowie dowiodły bowiem, że kobiety, które w okresie ciąży były narażone na kontakt ze smogiem, rodzą dzieci o niższej masie ciała i mniejszym obwodzie głowy. Co więcej, takie maluchy w pierwszym miesiącach swojego życia częściej chorują na zapalenie płuc. Dzieci oddychające zanieczyszczonym powietrzem są bardziej podatne na choroby układu oddechowego, alergie, astmę i schorzenia skórne. U trzylatków żyjących na zasmogowanych terenach zdiagnozowano też opóźnienie kształtowania procesów poznawczych. Jakość powietrza, które wdychają najmłodsi, przekłada się zatem na ich zdrowie fizyczne i rozwój intelektualny.

Skazani na komputer i telewizor?

Jednym z zaleceń dotyczących ochrony przed smogiem jest unikanie wychodzenia z domu w czasie, gdy poziom zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy. Niestety, w wielu miastach Polski oznaczałoby to konieczność rezygnacji ze spacerów przez znaczną część roku. W Krakowie na przykład ilość dni, w których poziom zanieczyszczeń utrzymywał się na wysokim poziomie, wynosiła 188. W rezultacie rodzice muszą wybierać pomiędzy ochroną zdrowia dzieci a zachęcaniem ich aktywnego wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zmuszanie najmłodszych do pozostania w domu z pewnością nie rozwiąże problemu nadmiernego przesiadywania przed komputerem i telewizorem, który w ostatnich latach przybrał na sile.

Domy i przedszkola wolne od zanieczyszczeń

Rada dotycząca ograniczenia pobytu na zewnątrz w smogowe dni niesie za sobą także inne zagrożenie. Można wywnioskować z niej, że dom stanowi bezpieczną kryjówkę przed smogiem, a nie jest to do końca zgodne z prawdą. Zanieczyszczenia bez trudu przenikają do wnętrza budynków, tak więc dzieci wdychają je zarówno w domach, jak i w żłobkach oraz przedszkolach. Z tego powodu coraz większą popularność zdobywają oczyszczacze powietrza, które pochłaniają bądź niszczą szkodliwe cząsteczki napływające z otoczenia. Skuteczność takiego sprzętu uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju filtrów i wydajności. W walce ze smogiem najlepiej sprawdzają się urządzenia wykorzystujące filtry węglowe i HEPA, dlatego to właśnie one zajmują najwyższe pozycje w rankingu oczyszczaczy. Wydajność natomiast powinna być dostosowana do wielkości i charakteru pomieszczenia, w którym sprzęt zostanie umieszczony. Oczyszczacz powietrza do przedszkola czy żłobka musi wyróżniać się wyższym współczynnikiem CADR niż ten przeznaczony do użytku domowego. To ważna informacja dla rodziców dzieci uczęszczających do placówek, które mają zostać wyposażone w oczyszczacze powietrza. Zdarza się, że sprzęt wybierany do przedszkoli i żłobków nie jest właściwie dopasowany do panujących w takim miejscu warunków, przez co jego skuteczność w walce ze smogiem jest ograniczona.

Jak walczyć o czystsze powietrze dla swoich dzieci?

Oczyszczacze powietrza wpływają na bezpieczeństwo dzieci, ale tylko podczas pobytu w domu, żłobku lub przedszkolu, a jak już zostało wspomniane, odebranie najmłodszym możliwości przebywania na świeżym powietrzu może mieć negatywne skutki. Jak zatem zatroszczyć się o dobro swoich dzieci? Przede wszystkim poprzez zaangażowanie się w działania służące poprawie jakości powietrza w Polsce, a zwłaszcza we własnym regionie. W wielu miastach działają już organizacje, których głównym celem jest walka o czystość powietrza. Wolontariusze zajmują się edukacją obywateli, rozpowszechniając wiedzę o przyczynach i konsekwencjach smogu, a także kontrolowaniem działań samorządów terytorialnych, gdyż to właśnie ich decyzje mogą przyczynić się do redukcji poziomu zanieczyszczeń. Wspieranie takich działań to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie swoim dzieciom dobrych warunków do rozwoju i bezpiecznej przyszłości.

Dodaj komentarz