Czy moje dziecko ma atopowe zapalenie skóry?

azs

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry jest chorobą, na którą cierpi 10-20% dzieci. Jakie zmiany mogą się pojawić u dziecka i jak sobie z nimi poradzić?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która ma bardzo złożone podłoże. Zaburzenia w warstwie ochronnej skóry, alergiczne reakcje na pewne czynniki i wytwarzanie się stanu zapalnego powodują „wyskakiwanie” pęcherzyków czy grudek, lub bardzo suchą i zaczerwienioną skórę, oraz bardzo duży świąd tych zmian. U 95% chorych na AZS pierwsze objawy pojawiają się przed 5 rokiem życia, a u 80% jeszcze przed pierwszym. Zatem bardzo wcześnie matka dziecka chorego na AZS powinna zauważyć zmiany i od razu starać się przeciwdziałać zaognianiu oraz powstawaniu nowych zmian.

Zatem u małych dzieci pojawienie się pęcherzyków i grudek, zawsze na podłożu zaczerwienionej i ucieplonej skóry, z dużym niepokojem dziecka, wymaga konsultacji lekarza pediatry. Jeśli proces trwa przewlekle, zmiany skórne będą polegały na bardzo dużym wysuszeniu skóry, łuszczeniu się i liszejowaceniu oraz dużym świądzie. U małych dzieci zmiany te pojawiają się w różnych miejscach, w zależności od wieku. Około 3 miesiąca życia będą to policzki i okolica owłosionej skóry głowy. Za to starsze niemowlęta zmiany będą miały na całym tułowiu oraz zewnętrznych powierzchniach kończyn. Z kolei dzieci małe i w wieku przedszkolnym będą miały zmiany zlokalizowane w zagięciach stawów, głównie na wewnętrznej stronie nadgarstków i łokci.

Co ciekawe, dość powszechne jest pojawianie się zmian skórnych typowych dla AZS w wieku niemowlęcym a następnie zanikanie ich na kilka lat. Ponownie pojawiają się w wieku przedszkolnym czy szkolnym, zwłaszcza w okresie stresu lub przy kontakcie z czynnikami alergizującymi.

Podstawą w leczeniu i zapobieganiu powstawania nowych zmian jest wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej skóry oraz znoszenie stanu zapalnego i patologicznej odpowiedzi immunologicznej na czynniki szkodliwe. Zatem należy stosować specjalne kąpiele emolientowe, używać łagodnych środków myjących przeznaczonych dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry oraz kremów emolientowych na skórę, najlepiej kilka razy dziennie. Aby zmniejszyć stan zapalny i zahamować odczyny alergiczne stosuje się lek o nazwie takrolimus, który należy stosować 2 razy dziennie aż do ustąpienia zmian a następnie jeszcze przez 12 miesięcy 2 razy w tygodniu. Nie zaleca się stosowania u dzieci glikokortykosteroidów, zwłaszcza na skórę twarzy. Wynika to z faktu, ich skóra dziecka jest znacznie cieńsza niż tak, która pokrywa ciało dorosłego. Zatem dużo łatwiej jest tym lekom przeniknąć do wnętrza organizmu i wywołać działania niepożądane.

Bardzo ważne jest również unikanie czynników alergizujących dzieci z AZS. Wśród takich czynników można wyróżnić pokarmy (np. truskawki, mleko, jajka, jogurty) czy sztuczne barwniki na przykład w proszkach do prania – warto więc kupić takie produkty do prania, które są przeznaczone dla dzieci z alergiami.

AZS dla dziecka może być bardzo trudne, z uwagi na duży świąd towarzyszący chorobie i fakt, że małym dzieciom ciężko jest wytłumaczyć, by się nie drapały, co znacznie uszkadza skórę. Zatem tak ważne jest szybkie leczenie zmian skórnych i zapobieganie ich powstawaniu.

Dodaj komentarz