Dziecko u dentysty

Zęby mleczne, podobnie jak stałe, narażone są na próchnicę co o oczywiście wymaga leczenia stomatologicznego. Wizyty u dentysty przez wiele osób uważane są za mało przyjemne, dlatego warto do nich odpowiednio przygotować pociechę, jeszcze zanim pojawią się pierwsze problemy z zębami. Jak to zrobić?

Wizyta adaptacyjna

Zdrowe i zadbane zęby to gwarancja pięknego uśmiechu, dlatego warto zadbać o nie odpowiednio wcześnie. Wiele osób ma przykre doświadczenia z dzieciństwa związane z dentystą. Czasy się jednak zmieniają, wyposażenie gabinetów stomatologicznych i podejście samych lekarzy również. Dzisiaj właściwie nie ma się czego obawiać, a mimo to często odwlekamy wizytę jak najdłużej. Z całą pewnością nie jest to korzystne dla naszych zębów, dlatego zdecydowanie warto zaprowadzić dziecko do dentysty zanim jeszcze zacznie skarżyć się na problemy z ząbkami. Takie spotkanie ze stomatologiem to doskonała okazja, aby oswoić się z gabinetem i używanymi podczas leczenia narzędziami. Lekarz może pokazać poszczególne urządzenia, wyjaśnić w jaki sposób przebiega wypełnianie ubytków i dlaczego tak ważna jest profilaktyka. Oprócz tego stomatolog ma okazję poinstruować młodego pacjenta jak należy czyścić zęby, aby nie obawiać się próchnicy. Lepiej podczas takiej pierwszej wizyty nie przeprowadzać żadnych zabiegów. Wyjątkiem może tu być szybkie i całkowicie bezbolesne lakowanie. Dzięki temu maluch zobaczy, że nie ma się czego obawiać.

Leczenie zachowawcze

Stomatologia zachowawcza to działania profilaktyczne oraz leczenie zębów mające na celu zachowanie ich w naturalnym kształcie i kolorze. Nowoczesne materiały oraz techniki używane podczas zabiegów pozwalają osiągnąć naturalny efekt. W przypadku najmłodszych pacjentów można też wykorzystać kolorowe wypełnienie, co zachęca niektóre dzieci do wizyty u stomatologa. Leczenie próchnicy nie zawsze przebiega bezboleśnie, dlatego przed udaniem się do gabinetu warto uprzedzić o tym dziecko, starając się jednocześnie go nie nastraszyć. Jeśli będziemy przekonywać malucha, że nic nie poczuje, może stracić do nas zaufanie. Warto też poszukać gabinetu, który zaproponuje nowoczesne metody znieczulania, np. w DP MED stosowany jest gaz rozweselający. Jego odprężające działanie i brak konieczności wykonywania zastrzyku z pewnością będą doskonałym rozwiązaniem w przypadku małych pacjentów.

Jak znaleźć dentystę dziecięcego?

Szukając stomatologa dla dziecka powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy lekarz potrafi nawiązać kontakt z małym pacjentem i stworzyć odpowiednią atmosferę. Taki specjalista powinien być uśmiechnięty, chętnie odpowiadać na wszystkie pytania, a jednocześnie umiejętnie zająć dziecko, aby wizyta odbyła się bez strachu i płaczu. Warto zapytać wśród znajomych, czy nie mogą kogoś polecić. Dobrym rozwiązaniem z pewnością będzie też wspomniana już wizyta adaptacyjna, podczas której mały pacjent i lekarz będą mogli się poznać. Dzięki temu kolejne spotkanie będzie mniej stresujące dla pociechy, a samo leczenie nie tak straszne.

Dodaj komentarz