Kiedy dziecko zaczyna siadać, czyli ważne momenty w rozwoju dziecka

Kiedy na świat przychodzi dziecko, z niecierpliwością czekasz na ważne momenty w rozwoju malucha. Już nie możesz się doczekać, kiedy niemowlę zacznie gaworzyć, świadomie się uśmiechać czy siadać. Szczególnie ta ostatnia umiejętność jest długo wyczekiwana, ponieważ rodzicom i dziecku daje nieograniczone możliwości zabawy.

Zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna siadać? Chociaż poradniki dla rodziców informują, że po ukończeniu czwartego miesiąca życia niemowlę może umieć siadać nawet bez oparcia, tak naprawdę jest to kwestia zupełnie indywidualna. Rzadko które dziecko rozwija się iście podręcznikowo, co nie oznacza że pozostałe dzieci są opóźnione. Być może mają na swoim koncie inne umiejętności, np. wykonywanie obrotów.

Moment siadania zapisany w genach

To, kiedy dziecko zaczyna siadać jest zaprogramowane genetycznie – podobnie jak wiele innych cech czy umiejętności. Jeżeli rodzice opanowali tę trudną sztukę w późniejszym czasie niż „książkowe” sześć miesięcy, maluch również nieprędko samodzielnie usiądzie.

Twoje dziecko ma jeszcze czas

Biorąc pod uwagę statystyki, większość niemowlaków zaczyna siadać bez podparcia między 7 a 8 miesiącem życia. Warto jednak podkreślić, że i wtedy spora grupa dzieci nie jest w stanie przejść samodzielnie z pozycji leżącej do siedzącej. Nie ma jednak powodów do niepokoju, ponieważ niemowlę ma jeszcze czas, by nabyć tę umiejętność.

Co zrobić, by moment siadania nie opóźniał się?

Nie jesteś w stanie przyspieszyć momentu siadania malucha. Możesz jednak zrobić wszystko, by tego procesu nie opóźniać – pamiętając jednak o tym, by stymulacją nie wyrządzić niemowlęciu krzywdy.

Z siadaniem jest podobnie jak z podnoszeniem głowy z pozycji na brzuchu czy wykonywaniem obrotów. Jeżeli dziecko większość czasu spędza na plecach, na podniesienie i utrzymanie głowy w pozycji pionowej trzeba będzie poczekać nawet do 4 miesiąca życia.

Obserwacje specjalistów wykazują, że dzieci wcześnie sadzane w leżaczku / bujaczku, w spacerówce czy wysokim krześle do karmienia dużo wcześniej opanowują sztukę samodzielnego siedzenia bez oparcia. Dziecko, które większość swojego czasu spędza w pozycji leżącej na plecach lub jest noszone w chuście / nosidle i nie próbuje siadać, później nabędzie tę umiejętność.

Warto przy tym podkreślić, że czynnikiem mogącym wpływać na opóźnienie momentu samodzielnego siadania jest nadwaga. Dzieci, których masa ciała jest wyższa niż przeciętnego rówieśnika, będą siadać znacznie później – dodatkowe kilogramy utrudniają podciąganie się do odpowiedniej pozycji.

Małymi opóźnieniami nie warto się przejmować

Odstępstwa od norm podawanych w książkach są całkowicie normalne. Pamiętaj, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Zanim niemowlę zacznie siadać, najpierw musi opanować inną, trudną czynność, jaką jest unoszenie i trzymanie główki w pionie. Nie wpadaj więc w panikę, a wszelkie wątpliwości konsultuj z lekarzem. Za kilka miesięcy zapomnisz, że twoja pociecha miała jakiekolwiek trudności z siadaniem. I znów będziesz oczekiwać kolejnych umiejętności: raczkowania, chodzenia, mówienia… Rozwój niemowląt jest niezwykle fascynujący.

Dodaj komentarz