Gorączka u niemowląt

goraczka u niemowlat

Gorączka u niemowląt zawsze wiąże się z ogromnym zdenerwowaniem rodziców. Może mieć bowiem wiele przyczyn, które na pierwszy rzut oka nie zawsze są oczywiste. Kiedy należy podawać leki przeciwgorączkowe, a kiedy niezbędna będzie interwencja lekarza?

Temperatura u zdrowych niemowląt powinna wahać się między 36,6 a 37,5ºC. Stan podgorączkowy to
37,5 – 38 ºC. O gorączce natomiast możemy mówić, gdy temperatura ciała przekroczy 38,5 ºC – od tego momentu należy ją zbijać przy pomocy środków farmakologicznych oraz skontaktować się z pediatrą. Należy jednak pamiętać, że po dłuższym płaczu lub śnie, temperatura może nieco przekroczyć prawidłowy poziom – nie jest to jednak powodem do niepokoju.

Jak należy mierzyć temperaturę u dzieci?goraczka u niemowlat

  • Pod pachą – taka metoda sprawdzi się wyłącznie przy dzieciach spokojnych i cierpliwych dzieci. Mierzenie temperatury termometrem elektronicznym trwa wówczas około 2 minut.
  • W ustach – istnieją termometry w smoczkach, które są wręcz idealne dla niemowląt. Należy odjąć 0,3 stopnia od wyniku, który pojawił się na termometrze.
  • W pupie – ten sposób jest często stosowany, ponieważ można uzyskać szybki i dokładny wynik. Należy natomiast odjąć 0,5 stopnia od wyniku widniejącego na termometrze.
  • Można również nabyć termometry bezdotykowe i na podczerwień, dzięki którym wynik można otrzymać poprzez zbliżenie do czoła lub ucha.

Oprócz leków dostępnych w aptekach służących do obniżania gorączki, istnieją także sposoby niefarmakologiczne, takie jak:

  • okłady na skronie, kark i pachwiny,
  • kąpiel chłodząca (woda powinna być nieznacznie niższa od temperatury dziecka!),
  • dbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka.

Jakie mogą być przyczyny gorączki u niemowlaka?

Gorączka u niemowląt nie musi oznaczać choroby. Może być także spowodowana ząbkowaniem lub przegrzaniem. Zacznij zatem od rozebrania i uspokojenia dziecka, zrobienia mu chłodzącej kąpieli, a gdy podejrzewasz ząbkowanie – zastosuj dostępne w aptekach żele na dziąsła. Jeśli to nie pomoże, pomyśl o wizycie u pediatry.

Dodaj komentarz