Jak istotna jest pielęgnacja twarzy dziecka?

pielegnacja twarzy dziecka

Mały człowiek wymaga bardzo dużo uwagi. Utrzymywanie higieny osobistej na co dzień jest priorytetem, o którym żaden odpowiedzialny rodzic nie może zapomnieć. Czystość to jednak nie wszystko – pielęgnacja twarzy dziecka musi być o wiele bardziej kompleksowa. Warto pamiętać, że skóra niemowlaka czy kilkuletniego brzdąca jest dużo bardziej podatna na podrażnienia – na przykład wynikające z używania niewłaściwych preparatów czy przez wpływ czynników atmosferycznych.

Buzię trzeba oczyszczać codziennie, najlepiej przy porannej i wieczornej toalecie. Wprowadzenie regularnych pór pozwoli na przyzwyczajenie malucha do tego rytuału. Ważne, by pielęgnacja twarzy dziecka odbywała się już po posiłku, ale nie bezpośrednio po nim. Do mycia buzi wykorzystujemy letnią wodę, można użyć specjalnego mydła dla niemowląt lub emolientu (specjalnego płynu do mycia nie naruszającego warstwy lipidowej naskórka). Warto stosować wacik bądź specjalne płatki, delikatnie przecierając twarz niemowlęcia. Ze szczególną uwagę czyścimy okolice uszu, brody, i usuwamy ewentualne resztki pokarmu. Nie należy zapominać o czyszczeniu oczu – jednak czynność tę przeprowadzamy jak najrzadziej i tylko przy pomocy soli fizjologicznej, wszelkie ziołowe preparaty mogą bowiem wiązać się z ryzykiem podrażnienia a nawet reakcji alergicznej. Czyszczenie uszu i wnętrza noska także jest niezwykle istotne. Uszy niemowlaka same oczyszczają się (wewnątrz) z woskowiny, jednak pielęgnacja powinna obejmować małżowinę – nie stosujemy patyczków kosmetycznych, lecz mokre waciki uważając, by nie nalać do środka wody.

Mówiąc o pielęgnacji twarzy dziecka nie sposób nie wspomnieć też o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu. Wybór kremów czy oliwek warto skonsultować z lekarzem pediatrą, jednak często wystarczającą rekomendacje stanowią atesty – takie jak ten wydawany przez Instytut Matki i Dziecka.

pielegnacja twarzy dziecka

Jeżeli nasze maleństwo ma wrażliwą buzię powinno się ograniczyć stosowanie kosmetyków. Przed ukończeniem pierwszego miesiąca nie wolno też stosować kremów z filtrem UV. Nadmierne używanie oliwki może z kolei prowadzić do przesuszeń. Jak więc radzić sobie ze szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych? Przede wszystkim zapewniając ochronę w cieniu. Troska o zdrowie dziecka powinna przejawiać się przede wszystkim w umiarze. Warto pamiętać, że znaczenie dla prawidłowego rozwoju ma również optymalna dieta – noworodki karmione w sposób naturalny szybciej nabywają naturalną odporność, która ma wpływ także na kondycję skóry.

Dodaj komentarz