Jak dobrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

fotelik dla dziecka

Wybór fotelika dla dziecka powinien być dokładnie przemyślany. Jest to bowiem przedmiot, który w wielu sytuacjach może uratować życie Maluszka. Czym zatem należy się kierować, aby kupić ten odpowiedni fotelik dla dziecka?

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną funkcję pełni fotelik dla dziecka, zwracając uwagę wyłącznie na jego kolor, wygląd i cenę. Po co zastanawiać się nad wyborem fotelika skoro właściwie wszystkie posiadają europejskie certyfikaty bezpieczeństwa? Ponieważ one często z owym bezpieczeństwem nie mają zbyt wiele wspólnego. Niestety nawet znane firmy, które zdają się mieć produkty wyłącznie wysokiej jakości, mogą posiadać w sprzedaży  foteliki, w których dzieci nie będą bezpieczne.

fotelik dla dzieckaJak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka?

Niezwykle istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na testy zderzeniowe (crashtesty), które zostają przeprowadzone przez niezależne organizacje. Do najpopularniejszych należą testy ADAC. Warto zapoznać się z nimi przed zakupem, ponieważ posiadają zaostrzone kryteria, a przed fotelikami stawiane są wysokie wymagania.

W testach ADAC pod uwagę brane są takie kryteria jak: bezpieczeństwo, obsługa, komfort oraz czyszczenie. Do każdego z wyżej wymienionych wyznaczników przypisana zostaje ocena od 1-5 oraz wystawiana nota końcowa. Z wynikami testów można zapoznać się za pośrednictwem internetu.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę?

Pamiętaj, by dobrać fotelik do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Wyróżnia się kilka grup:

 • 0: (0-9kg) – służy do około 6-9 miesiąca życia dziecka. Montowany tyłem do kierunku jazdy. Może służyć także jako kołyska lub gondola do wózka.
 • 0+: (0-13kg) – służy do około 12-15 miesiąca życia. Montowany tyłem do kierunku jazdy.
 • I: (9-18kg) – dla dzieci do około 4 roku życia. W zależności od modelu, mogą być montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.
 • II-III: (15-36kg) – dla dzieci od 4 do 12 roku życia. Montowane przodem do kierunku jazdy.

Jeśli zainteresuje nas konkretny fotelik, warto go przymierzyć w samochodzie. Może się bowiem okazać, że nie można go stabilnie przymocować w Twoim aucie. Należy wówczas rozejrzeć się za innym modelem fotelika.

Idealnie dobrany fotelik dla dziecka powinien:

 • mieć pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa,fotelik dla dziecka
 • posiadać regulowane siedzisko, które pozwoli dziecku wygodnie zdrzemnąć się podczas jazdy,
 • paski powinny być zabezpieczone miękkim materiałem, który skutecznie ochroni dziecko przed otarciami,
 • mieć regulację pasów,
 • posiadać zdejmowane obicie, by móc je wyprać w razie potrzeby,
 • mieć regulowany zagłówek,
 • być wykonany z materiału, który zapewni skórze dziecka wentylację.

Czy zaleca się zakup używanego fotelika samochodowego?

Zdaniem specjalistów, foteliki samochodowe nie powinny być używane dłużej niż 5 lat, ponieważ przez ten czas dostatecznie się zużyje. Decydując się na zakup fotelika z drugiej ręki, nie jesteśmy w stanie określić jego faktycznego stanu oraz czasu użytkowania. Nie mamy nawet pewności czy nie uczestniczył on w wypadku lub czy nie ma uszkodzonych jakichś istotnych mechanizmów. Lepiej nie ryzykować – nie oszczędzaj na bezpieczeństwie swojego dziecka.

Jak widać wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka jest niezwykle trudny. Należy bowiem zwrócić uwagę na wiele kwestii, takich jak komfort dziecka, łatwość w obsłudze oraz co najważniejsze – bezpieczeństwo Twojego Maluszka. Kupno fotelika samochodowego to dość spory wydatek, jednak warto zainwestować w taki, który na pewno prawidłowo spełni swoją rolę, nawet podczas wypadku samochodowego.

1 Comment

 1. mari says: Odpowiedz

  Używanego fotelika można używać – trzeba go tylko dokładnie sprawdzić. Po co przepłacać?

Dodaj komentarz