Jak podróżować z dzieckiem?

jak podrozowac z dzieckiem

Wakacyjny wyjazd w sytuacji, gdy planujemy udać się na niego całą rodziną, może być poważnym przedsięwzięciem w zakresie logistyki. By uniknąć rozczarowań warto zaplanować każdy element. Dla wielu problemy zaczynają się już w momencie początkowym, gdyż sposób na to, jak podróżować z dzieckiem wcale nie jest taki oczywisty. Szczęśliwie – wystarczy pamiętać o kilku żelaznych zasadach – i to niezależnie od tego, czy wybieramy się w trasę samochodem, autokarem czy innym środkiem transportu.

Czas podróży oraz ilość postojów należy rzecz jasna dopasować do wieku dziecka. Nie jest prawdą, że z niemowlakiem nie można wybrać się na wycieczkę czy dłuższy wyjazd. Kluczem do sukcesu pozostaje jednak optymalne pakowanie. Bagaż podręczny powinien zawierać niezbędną ilość napojów oraz jedzenia – przy czym prócz suchego prowiantu warto zabrać produkty sycące i bogate w białko, niemniej lekkostrawne. Istotne jest także umieszczenie w torbie podstawowych akcesoriów do higieny. W przypadku starszych dzieci sam moment kompletowania rzeczy na wyjazd może być okazją do przygotowania go do podróży. Pomoc w pakowaniu to doskonały sposób na naukę odpowiedzialności, ale też włączenie pociechy w wykonywanie obowiązków domowych.

Choroba lokomocyjna

Prawdziwym wyzwaniem w kwestii tego, jak podróżować z dzieckiem być też skłonność maluchów do tzw. „choroby lokomocyjnej”. Wbrew pozorom łatwo poradzić sobie również z tą ewentualnością. Schorzenie pojawia się na ogół u dzieci powyżej 2 roku życia.

Polega na występowaniu nudności i wymiotów, zimnych potów oraz innych objawów powodowanych przez podróż samochodem, samolotem czy statkiem. Symptomy te nasilają się w momencie, gdy wzrasta tempo jazdy.

Genezy choroby lokomocyjnej dopatruje się w tym, że do mózgu przekazywane są sprzeczne bodźce zmysłowe. Jak sobie radzić? Przede wszystkim gdy zauważymy objawy, a dziecko stanie się niespokojne warto przerwać na jakiś czas podróż i zabrać malucha na krótki spacer. W dłuższej trasie warto robić co jakiś czas przerwy „profilaktyczne”, nawet jeśli nudności nie występują. Prócz tego dziecko powinno siedzieć przodem do kierunku jak podrozowac z dzieckiemjazdy. W ramach profilaktyki można stosować również specjalne leki stworzone z myślą o dzieciach bądź też preparaty stworzone na bazie korzenia imbiru.

Porady praktyczne

Podróżując z dzieckiem należy pamiętać o tym, że mały pasażer szybko się nudzi i wymaga zajęcia. Warto rozważyć częściowe odbycie trasy nocą, by dziecko mogło wypocząć. Rozbudzony maluch będzie bardziej markotny. W dzień natomiast można spróbować gier słownych (to rzecz jasna w przypadku starszych dzieci) bądź zainteresowania maluszka kolorową, wydającą dźwięki zabawką. Bardzo ważne, by przestrzeń wokół nas była schludna i uporządkowana. W takich warunkach dużo łatwiej poradzić sobie z organizowaniem czasu podróży. W samochodzie bezwzględnie musi być też zainstalowany fotelik – trzeba go dobrać do masy dziecka. Przy niemowlakach dobrze jest dodatkowo wyposażyć fotelik w pokrowiec – unikniemy zabrudzeń. Dłuższa podróż w foteliku może się skończyć dla dziecka odparzeniami, toteż należy często kontrolować stan pieluchy (ma to zresztą znaczenie także dla komfortu innych pasażerów). Warto pamiętać o odpowiednim ubraniu dziecka. Jeżeli używamy klimatyzacji, to nie powinno być ono narażone na zmiany temperatury. Koniecznie trzeba też pamiętać o częstym podawaniu płynu (dla niemowlaków to rzecz jasna mleko mamy bądź modyfikowane, natomiast starsze dzieci warto poić wodą bądź niskosłodzonymi, niegazowanymi napojami, takimi jak soki warzywne czy owocowe). Posiłki zawsze lepiej jest urządzać podczas postoju.

Dodaj komentarz