Jak przygotować dziecko na przyjście nowego członka rodziny?

jak przygotowac dziecko na przyjscie nowego czlonka rodziny

Model rodziny z więcej niż jednym dzieckiem wrócił współcześnie do łask. Posiadanie rodzeństwa ma liczne zalety, które jednak z reguły dzieci doceniają po pewnym czasie. Początkowy etap bywa dla „pierworodnych” prawdziwie stresującym wydarzeniem. I mimo, że dla rodziców pojawienie się na świecie nowego potomka jest na ogół niezwykle absorbujące oraz ekscytujące, to jednak warto w takich momentach szczególną uwagę zwrócić na starsze rodzeństwo.

Ciąża jest procesem długotrwałym i może stanowić idealny czas na przygotowanie dziecka do nowej roli brata lub siostry. Obecnie większość rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma to dla prawidłowego rozwoju małego człowieka. Niemniej – również im warto przypomnieć o kilku zasadach. Zatem jak przygotować dziecko na przyjście nowego członka rodziny na świat?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że reakcje dzieci mogą być doprawdy różnorodne – od całkowitej negacji poprzez obojętność, aż po euforię i chęć bycia uczestnikiem całego procesu. Nie zależy to jedynie od wieku pociechy (choć to jeden z istotniejszych czynników), ale też od tego, jak dotąd przebiegał proces wychowawczy, jaką pozycję w rodzinie ona posiada, a także fakt, czy w porę dowiemy się, jak przygotować dziecko na przyjście nowego członka rodziny. Adaptacja starszego rodzeństwa do nowej sytuacji musi odbywać się na drodze komunikacji. To, co może pomóc w powolnym wdrażaniu dziecka w nową rolę to m.in. techniki takie jak:

  • wprowadzanie codziennych rytuałów – to pomocne szczególnie w przypadku maluchów – nawet kilkuletnie dziecko może poczuć się mniej kochane, zepchnięte na dalszy plan – nie wolno do tego dopuścić, jeżeli chcemy, by relacja pomiędzy obojgiem rodzeństwa kształtowała się wzorcowo. Można na przykład opowiadać, jak rozwija się maluch, jakie ma potrzeby – ale jednocześnie pytać dziecko o to, jak się czuję z faktem, że brat bądź siostra pojawią się na świecie. Sztuka aktywnego słuchania dziecka (najlepiej z jego poziomu) sprawia, że czuje się ono kochane i rozumiane – a deficyt takich odczuć mogą odczuwać maluchy, których rodzice oczekują kolejnych narodzin;
  • nauka nowych umiejętności poprzez zabawę – tutaj należy jednak zaznaczyć, że starsze rodzeństwo może nam pomagać w obowiązkach jedynie na tyle, na ile nie stanowi to dla niego obciążenia. Niezależnie od różnicy wieku pomiędzy dziećmi starsze w żadnym wypadku nie powinno pełnić funkcji „niani”. W ten sposób może się poczuć wykorzystywane oraz lekceważone w swoich potrzebach. Dotyczy to również nastolatków, których rozwój emocjonalny dopiero się rozpoczyna i potrzebują przede wszystkim wsparcia oraz uwagi – zwłaszcza ze względu na okres dojrzewania.

jak przygotowac dziecko na przyjscie nowego czlonka rodziny

Istotne, by przygotować dziecko na przyjście nowego członka rodziny jak najwcześniej – niezależnie od wieku potrzebuje ono bowiem czasu, by z nową sytuacją się oswoić. Warto odwoływać się przy tym do przeszłości, a więc czasu, kiedy to narodzin naszej pierwszej pociechy oczekiwaliśmy. Okres ciąży można wykorzystać również na wytłumaczenie, jakie zmiany zajdą w organizacji codzienności. Jeżeli maluch ma ochotę można włączyć go np. w kompletowanie wyprawki czy tworzenie kącika / pokoju dla dziecka. Każdorazowo należy jednak pamiętać, że reakcja starszego dziecka może być różna i co więcej – do każdej ma prawo. Dlatego też konieczna jest rozmowa, ale też uświadomienie krewnych (szczególnie tych najbliższych), by po narodzinach noworodka nie zaprzestali poświęcać uwagi również jego rodzeństwu.

Dodaj komentarz