Jak ważna jest rozmowa z dzieckiem?

rozmowa

Rozmowa z dzieckiem stanowi niezwykle istotną rolę. Wyłącznie dzięki niej można zachować prawidłowe i bliskie relacje. Jakie jeszcze czynniki wpływają na wysoką wartość komunikacji?

Wiele matek mówi do swojego Maluszka, gdy jeszcze jest on w jej brzuchu. Pozwala to bowiem nawiązać bliższą więź w relacji rodzic-dziecko. Z biegiem czasu komunikacja staje się coraz bardziej istotna. W okresie niemowlęcym pozwala bowiem stymulować mowę dziecka, nawet gdy malec dopiero gaworzy.

Dziecko, które również już komunikuje się za pomocą słów, wymaga reakcji na jego pytania i wymówione zdania. Należy wówczas nie ignorować go, lecz poświęcić mu możliwie najwięcej czasu na rozmowę i opowieści na temat otaczającej go rzeczywistości, która dla niego nie jest jeszcze tak oczywista. Najlepsza jest komunikacja w cztery oczy, ponieważ daje rozmówcy wyłączność naszej uwagi. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie to jest istotne dla dziecka! Każda okazja do rozmowy jest dobra, ważne by poświęcić wówczas dziecku maksimum czasu.

rozmowa

Nie każda matka zdaje sobie sprawę z tego, że ilość czasu poświęconego na rozmowy z malcem w jego dzieciństwie, przekłada się na Wasze relacje w przyszłości. Nastolatek, kiedy buzuje u niego mnóstwo hormonów związanych z dojrzewaniem, przechodzi jeden z trudniejszych okresów w życiu. Potrzebuje więc poświęcania mu czasu oraz możliwie częstej komunikacji. Jeśli od zawsze dużo rozmawiałaś ze swoim dzieckiem, będzie ono wiedziało, że nawet w późniejszym okresie go wysłuchasz i spróbujesz pomóc. Nie będzie więc dusiło w sobie wszystkich emocji, lecz spróbuje je rozładować w najrozsądniejszy sposób – rozmową. Komunikacja skutecznie buduje zaufanie.

Twoje dziecko jest już dorosłe? Ułożyło swoje życie, ma własną rodzinę? Jeśli zawsze poświęcałaś mu sporo czasu, Wasze relacje nie ulegną pogorszeniu. Z pewnością będzie często stwarzać okazje do rozmów, bo po prostu będzie mu ich brakować.

Dodaj komentarz