Jak ważny jest kwas foliowy w czasie ciąży

kwas foliowy

Nie wszystkie przyszłe mamy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne przyjmowanie kwasu foliowego. Już planując dziecko powinno się rozpocząć jego zażywanie. Dlaczego więc kwas foliowy w czasie ciąży jest tak istotny?

Kwas foliowy składa się z witaminy B9, folacyny i folanu. Ma on ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Należy go przyjmować już przed zajściem w ciążę. Jeśli zatem nawet nie planujesz ciąży, lecz jesteś aktywna seksualnie (nie zabezpieczasz się), powinnaś przyjmować kwas foliowy.

Dlaczego przyjmowanie kwasu foliowego jest tak istotne?kwas foliowy

Przyjmowanie kwasu foliowego jest niezwykle ważne, ponieważ w naszej codziennej diecie jest go zdecydowanie za mało. Kobiety w ciąży koniecznie muszą go stosować, ponieważ jego niedobór może powodować wady ośrodkowego układu nerwowego, niedorozwój łożyska, niską masę urodzeniową dziecka oraz samoistne poronienia. Ma więc bezpośredni wpływ na prawidłowy przebieg ciąży oraz zdrowie dziecka. Ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego już przed ciążą, ponieważ najważniejszy okres rozwojowy płodu przypada na czas, w którym kobieta jeszcze nie wie o ciąży.

Jak należy dawkować kwas foliowy?

Dobrze, gdy kwas foliowy jest przyjmowany na 3 miesiące przed zajściem w ciążę oraz do 12 tygodnia ciąży.

Zaleca się przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, natomiast w czasie pierwszego trymestru ciąży dawka często zostaje zwiększana do 1 mg na dobę, jednak taką decyzję powinien podjąć lekarz.

Kwas foliowy można nabyć w aptekach w postaci suplementów diety. Wybór tego odpowiedniego można skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Dlaczego zatem nie można stosować naturalnego źródła kwasu foliowego? Można, lecz jest on słabo przyswajalny. Jest podatny na obróbkę termiczną i zanika podczas gotowania i pieczenia.

1 Comment

  1. Katja says: Odpowiedz

    Kwas foliowy jest nieaktywny i musi zostać przetworzony do biologicznie aktywnej formy przez organizm kobiety. Niestety połowa kobiet ma genetycznie uwarunkowany niedobór enzymu, ktory odpowiada za ta przemianę i wówczas organizm nie moze w pełni wykorzystać przyjmowanego kwasu foliowego. Dlatego warto wybrać suplement z aktywnym folianem. Mi lekarz polecil Femibion.

Dodaj komentarz