Jak zabrać się do kąpania niemowlaka?

Kapanie niemowlaka

Pielęgnowanie dopiero co narodzonego małego człowieka z pewnością wielu rodziców napawa strachem. Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Czynności takie jak kąpanie niemowlaka należą bowiem do naturalnych elementów i nie należy się ich obawiać. Szczególnie w momencie, gdy zapozna się z podstawowymi zasadami rządzącymi tym aspektem zajmowania się dzieckiem.

Niezależnie od sposobu kąpieli niemowlaka na który się zdecydujemy, warto pamiętać, iż jego skóra nie jest do końca wykształconą tkanką. Jest cienka, mniej elastyczna, a co za tym idzie – wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Noworodek już w kilka dni po porodzie wymaga regularnych, najlepiej codziennych, kąpieli. Według najnowszych badań codzienna kąpiel nie jest co prawda koniecznością – warto jednak dopasować tę zasadę do osobistych preferencji. Malca niekoniecznie trzeba myć w wanience – czasami równie dobrym rozwiązaniem jest umycie dziecka na przewijaku, przy pomocy miękkiego ręcznika zamoczonego w ciepłej wodzie.

Najważniejsze pozostaje oczyszczenie miejsc newralgicznych, takich jak: pachy, pachwiny, miejsca za uszami i pod bródką. Rzecz jasna dbając o toaletę noworodka należy zatroszczyć się także o odpowiednie kosmetyki – skóra noworodków jest nie tylko mniej odporna na podrażnienia, ale też gorzej znosi kontakt z wszelkimi toksynami wKapanie niemowlaka dłuższej perspektywie. Szczęśliwie, na rynku nie brakuje preparatów do pielęgnacji wyjątkowo wrażliwej skóry – warto kupować kosmetyki, które posiadają specjalistyczne właściwości ochronne, a także redukują do minimum ryzyko wystąpienia alergii. Zdecydowanie nieodpowiednie będą wszelkie kosmetyki przeznaczone dla osób dorosłych, bowiem ich skład oraz odczyn PH mogą podrażniać skórę niemowlaka.

Prócz właściwego żelu bądź płynu do mycia nie potrzeba żadnych akcesoriów. Przeciwnie – ostatnie badania udowodniły, że wszelkie gąbki czy myjki tylko kumulują w sobie bakterie i wirusy, których nie sposób pozbyć się podczas regularnego prania.

Oczywiście warto zaopatrzyć się w odpowiednią wanienkę – może ona posiadać różne formy. Niezależnie od tego, w czym nasza pociecha odbędzie pierwszą kąpiel warto zadbać o to, by poza właściwymi kosmetykami  również temperatura wody była optymalna i oscylowała wokół 30 – 35 stopni Celsjusza. Należy przy tym mieć na uwadze, że im młodszy noworodek, tym jego organizm szybciej się wychładza.

2 Comment

  1. mama Jasia says: Odpowiedz

    Nasz Jasiek do 3 miesiąca nie znosił kąpieli, na szczęście później to się zmieniło 🙂

    1. Mama Marysi says: Odpowiedz

      Czym go przekonaliście do kąpieli? 🙂

Dodaj komentarz