Jakie zioła można stosować w ciąży? Jakich unikać?

Jakie ziola mozna stosowac w ciazy

Ciąża jest to okres, w którym należy ze szczególną dbałością dobierać wszelkie produkty do swojej diety. Rozmaite zioła są najczęściej uznawane jako zdrowe, posiadające mnóstwo wartości odżywczych. Jednak czy wszystkie można spożywać? Które należą do bezpiecznych, a które do zakazanych w okresie ciąży?

Często kobiety ciężarne zastanawiają się, jakie zioła można stosować w ciąży. Boją się bowiem, że niektóre z nich mogą spowodować wady rozwojowe u dziecka, uszkodzić płód, a nawet doprowadzić do poronienia. Spożywanie ziół w ciąży zawsze powinno się skonsultować z lekarzem, ponieważ przygotowywane z nich napary i herbatki mają silne działanie.

Zioła, które można stosować w ciąży

Pokrzywa zwyczajna

Zawiera dużą ilość żelaza i wapnia oraz wzmacnia organizm. Nie od dziś wiadomo, że działa uspokajająco oraz ułatwia zasypianie. Przejawia działanie uspokajające oraz wspomaga trawienie.

Warto stosować go przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy dokuczają rozmaite dolegliwości. Skutecznie zapobiega on bowiem nudnościom. Ponadto ma działanie rozgrzewające oraz pobudza krążenie krwi.

Mniszek lekarskiJakie ziola mozna stosowac w ciazy

Zawiera dużą ilość witaminy A, żelaza i potasu. Skutecznie usuwa nadmiar wody z organizmu, dzięki czemu zapobiega obrzękom, które w ciąży zdarzają się bardzo często. Ponadto wspomaga procesy trawienne, pobudzając wydzielanie żółci.

Liście poziomki

Przejawiają działanie uspokajające

Mięta pieprzowa

Szczególnie polecana w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ pomaga przy pojawiających się wówczas dolegliwościach. Zmniejsza ryzyko poronienia. Zawiera dużą ilość witaminy C oraz magnezu.

Siemię lniane

Skutecznie likwiduje zaparcia oraz łagodzi suchy kaszel.

Prawoślaz

Łagodzi rozmaite dolegliwości związane z układem pokarmowym. Jest idealny do leczenia przeziębień, ponieważ osłania podrażnione gardło oraz łagodzi suchy kaszel.

Lucerna siewna

Zawiera dużą ilość witamin B, C, D, E i K, a także potasu, żelaza, wapnia oraz fosforu. Skutecznie likwiduje wzdęcia i zaparcia. Przeciwdziała krwotokom. Idealny w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ likwiduje nudności.

Koper włoski

Ma pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Wspomaga laktację.

Zioła, których nie można stosować w czasie ciąży

CząberJakie ziola mozna stosowac w ciazy

Może wpływać na odwodnienie organizmu ciężarnej. Powoduje przekrwienie narządów rodnych oraz zwiększenie ilości estrogenów, których nadmiar w ciąży może być niebezpieczny (powoduje wady rozwojowe płodu).

Przejawia działanie rozkurczające, przez co może doprowadzić do poronienia. Może powodować przekrwienie miednicy oraz przedwczesne skurcze macicy.

Żeń-szeń

Może spowalniać rozwój płodu oraz powodować wrodzone wady rozwojowe u dziecka.

Podsumowanie

Większość ziół jest bezpiecznych, jednak wciąż istnieje pewna część tych, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu Twojego dziecka. Jeśli Twoja wiedza na temat ziół jest uboga, lepiej zrezygnuj z ich stosowania, ponieważ może to nieść ze sobą tragiczne konsekwencje.

Pamiętaj, że dawki ziół dla kobiet w ciąży powinny być znacznie mniejsze. Zbyt duża ilość może mieć poważne skutki. Nie powinno się także pić kilku naparów/herbat ziołowych dziennie. Szklanka raz na jakiś czas w zupełności wystarczy.

Jeśli natomiast chcesz się leczyć przy pomocy ziół, nie rób tego na własną rękę. To, jakie zioła można stosować w ciąży, należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Być może bezpieczniejsze dla Ciebie i dziecka będzie leczenie przy pomocy środków farmakologicznych.

2 Comment

  1. Gwiazdka says: Odpowiedz

    Prawoślaz faktycznie jest fajny jako naturalny lek na przeziębienie w ciąży. Mnie ostatnio baardzo pomógł, bo oczywiście żadnych leków nie mogłam. A wy jeszcze jakieś suplementy brałyście, coś co będzie też wspomagało odporność no i wspomagało rozwój maleństwa?? Zastanawiam się czy kupić jakieś pojedyncze witaminki, czy lepsze są kompleksowe złożone suplementy??

  2. Annisa says: Odpowiedz

    Dla mnie zdecydowanie lepszy był kompleksowy suplement. Brałam w drugiej ciąży plus i zdecydowanie lepiej cały okres ciąży przeżyłam, no i z maleństwem wszystko dobrze.

Dodaj komentarz