Jakie znaczenie mają badania prenatalne?

badania prenatalne

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się czy może wykonać badania prenatalne. Nie każda przyszła mama wie, co one właściwie wykazują i w jakim celu się je wykonuje. Czy wszystkie kobiety ciężarne mogą poddać się badaniom prenatalnym?

Badania prenatalne to inwazyjne i nieinwazyjne metody diagnostyczne, dzięki którym są wykrywane wady genetyczne oraz inne poważne choroby płodu, takie jak:

 • zespół Downa,badania prenatalne
 • zespół Edwarda,
 • wrodzona łamliwość kości,
 • rdzeniowy zanik mięśni,
 • zespół Noonan,
 • wady układu pokarmowego czy nerwowego,

To tylko kilka z wielu chorób, które badania prenatalne są w stanie wykryć.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania prenatalnego?

 • Matka ma powyżej 35 lat.
 • Wykryty został nieprawidłowy zestaw chromosomów u matki i/lub ojca.
 • Poprzednia ciąża zakończyła się urodzeniem dziecka z wadą genetyczną bądź poważną chorobą.
 • Choroby genetyczne istniejące w najbliższej rodzinie.
 • Przesiewowe, pierwsze badanie USG około 12 tygodnia ciąży wyszło nieprawidłowo.
 • Test potrójny wykrył zbyt wysoki poziom alfa-fetoproteiny.

Na czym polega inwazyjne badanie prenatalne?

Inwazyjne badanie prenatalne polega na nakłuciu powłok brzusznych w celu dostania się do pęcherza płodowego. W ten sposób zostaje pobrany do badań materiał genetyczny, dzięki któremu można potwierdzić lub wykluczyć wszelkie wady genetyczne i poważne choroby dziecka. To badanie wykonywane jest wyłącznie wtedy, gdy są ku temu wskazania.

Do badań inwazyjnych należą między innymi biopsja trofoblastu, amniopunkcja oraz kordocenteza. Uzyskany
z nich materiał należy przesłać do badań cytogenetycznych, molekularnych i biochemicznych. Należy jednak mieć świadomość tego, że wyżej wymienione badania mogą doprowadzić do poronienia – właśnie dlatego wykonywane są wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach oraz z polecenia lekarza.

Na czym polega nieinwazyjne badanie prenatalne?

Nieinwazyjnym badaniem prenatalnym jest między innymi USG, które kobieta ciężarna ma wykonywane kilkakrotnie w czasie ciąży. Inne polega na pobraniu od matki krwi, w której oznaczane zostaje stężenie substancji, których ilość odpowiada poszczególnym wadom. Należy jednak pamiętać, że tego typu badanie nie daje stuprocentowej pewności. Zatem nieinwazyjnymi badaniami prenatalnymi są: badanie ultrasonograficzne, test PAPP-A, test zintegrowany oraz test potrójny i poczwórny.

Badania prenatalne są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyłącznie wtedy, kiedy są wskazania do ich wykonania. Jeśli kobieta, która nie jest zagrożona urodzeniem dziecka z wadą genetyczną tudzież poważną chorobą, musi za badanie prenatalne zapłacić.

badania prenatalne

Badanie prenatalne wykazało poważną wadę genetyczną, co dalej?

Jeśli badanie prenatalne wykazało, że dziecko urodzi się nieuleczalnie chore dziecko z poważną wadą genetyczną, rodzice będą mieli jeszcze kilka miesięcy na oswojenie się z tą myślą. Mogą również podjąć niezwykle trudną decyzję dotyczącą aborcji, bowiem w takiej sytuacji legalne jest przerwanie ciąży.

Jeśli dziecko ma urodzić się poważnie chore, lekarze mają czas, aby przygotować się do przyjścia na świat takiego maluszka i bezpośrednio po urodzeniu otrzyma ono fachową pomoc.

Należy zatem pamiętać, że nie każda ciężarna może wykonać inwazyjne badanie prenatalne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby mieć taką możliwość należy posiadać wskazania ku temu badaniu, które potwierdza lekarz prowadzący ciążę. Inwazyjne badania prenatalne nie są całkowicie bezpieczne dla płodu, dlatego powinno się je wykonywać w naprawdę wyjątkowych przypadkach.

4 Comment

 1. ada89 says: Odpowiedz

  Ja będąc u ginekologa usłyszałam, że USG wystarczy i mam nie wymyślać. I bądź tu człowieku mądry. Chcę się upewnić, że wszytko jest OK, a on z takim tekstem. Ehhh…

  1. Mama Marysi says: Odpowiedz

   Ciężko jest oceniać, ale zakładam, że lekarz po prostu nie widział potrzeby dodatkowej diagnostyki.

 2. awa123 says: Odpowiedz

  Czasem to wynika z ich lenistwa, szczególnie na nfz

 3. MAŁAsylwcia says: Odpowiedz

  Jasne! Mało który lekarz zleca dodatkowe badania. A potem dziwota, że dziecko rodzi się chore!

Dodaj komentarz