Karta Dużej Rodziny – zasady

karta duzej rodziny

Struktura demograficzna większości europejskich krajów, w tym Polski, nie napawa optymizmem. Społeczeństwa starzeją się, co może mieć poważne konsekwencje gospodarcze. Dlatego też kolejne rządzące formacje robią wszystko, by promować ideę posiadania większej ilości dzieci. Okryty już nieco złą sławą program „500 plus” to niejedyny przykład takich działań. Wcześniejszym, i wciąż z powodzeniem realizowanym pomysłem pozostaje Karta Dużej Rodziny. Jej wyrobienie gwarantuje liczne zniżki oraz przywileje, które mają ułatwić utrzymywanie większej ilości członków rodziny, przy jednoczesnym zachowaniu przyzwoitej jakości życia.

Karta Dużej Rodziny to przywilej, o który mogą ubiegać się tzw. „rodziny 3+”, a więc co najmniej z trójką dzieci. Co ciekawe – rodzice (biologiczni) mogą z dokumentu korzystać dożywotnio, natomiast dzieciom przysługują zniżki dopóki nie ukończą 18 roku życia (bądź też 25 lat, w przypadku, gdy studiują w trybie dziennym). Ograniczenia wiekowe nie dotyczą dzieci, które posiadają orzeczenie o umiarkowanej bądź znacznej niepełnosprawności (zarówno intelektualnej, jak i ruchowej). Karty są przyznawane każdemu z członków rodziny, są bowiem imienne. Do rodzin zaliczają się również gospodarstwa domowe wychowujące dzieci adoptowane, a także domy tymczasowe (do czasu, aż nieletni zostaną przysposobione). Decyzji o przyznaniu KDR nie warunkuje uzyskiwany w rodzinie dochód na osobę. Warto wspomnieć, że program może być w wyjątkowych przypadkach realizowany również w mniejszych rodzinach (np. niepełnych, wychowujących dzieci ze sprzężonymi niepełnosprawnościami etc.). Wypełnienie i złożenie wniosku nie jest skomplikowane – może to zrobić jedynie pełnoletni członek rodziny, w urzędzie gminy w miejscu zamieszkania.

Posiadanie karty promuje już znaczna ilość polskich firm, ośrodków rekreacyjnych, instytucji kultury, księgarni, restauracji, parków narodowych i krajobrazowych – często bilety dostępne są za kwoty wręcz symboliczne. Tańsze jest również paliwo na stacjach benzynowych czy bilety komunikacji miejskiej oraz międzymiastowej. Łączniekarta duzej rodziny szacuje się, że swoje oferty złożyło już około 10 tysięcy miejsc, około 1000 firm prywatnych. Ich regularnie aktualizowaną listę można znaleźć na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Legitymujący się kartą dużej rodziny mogą się ubiegać także o obniżenie kosztów telekomunikacyjnych czy bankowych.

Wsparcie rodzin wielodzietnych jest niewątpliwie jednym z priorytetów MRPiPS z uwagi na to, iż bardzo często są one zagrożone biedą i wykluczeniem społecznym. Zjawiska te mogą powodować pojawianie się różnego typu patologii, z pewnością nie wpływają też na dobry rozwój przyszłych członków społeczeństwa. Idea KDR została wcielona w życie podczas prezydentury Bronisława Komorowskiego, 1 stycznia 2015 roku. Od tamtej pory systematycznie wprowadzane są modyfikacje, które mają za zadanie jeszcze bardziej usprawnić wykorzystanie pełnego jej potencjału. Karta Dużej Rodziny jest potrzebnym udogodnieniem – wprawdzie możliwe jest uzyskanie wsparcia w ramach pomocy społecznej, jednak nie obejmuje ona każdej rodziny, a jej próg zamyka się w około 600 zł/osobę.

2 Comment

  1. m@sza says: Odpowiedz

    Sami korzystamy z możliwości, które daje KDR, polecam każdej wielodzietnej rodzinie 🙂

  2. Ewa says: Odpowiedz

    No w końcu coś dla ludzi!

Dodaj komentarz