Kolka u dziecka – jak sobie z nią radzić?

kolka u dziecka

Kolka u dziecka jest ogromnym przeżyciem dla młodych rodziców. Dziecko płacze i jest niespokojne. W żaden sposób nie można go uspokoić, a rodzic nie wie jak zachować się w tej sytuacji. Chciałby pomóc swojemu dziecku, ulżyć mu w bólu, ale nie wie w jaki sposób tego dokonać. Czy są jakieś sposoby, aby choćby zminimalizować dyskomfort dziecka związany z kolką?

Kolka występuje najczęściej między 3 tygodniem, a 5 miesiącem życia. Dolegliwość ta dotyka aż około 40% niemowląt. Są to nagłe i bardzo bolesne skurcze jelit, które trwają od kilku minut do nawet kilku godzin. W tym czasie dziecko jest niezwykle niespokojne, płacze, podkurcza nóżki, a jego brzuszek jest nienaturalnie twardy- nietrudno zauważyć, że dziecko nie czuje się komfortowo i źle. Kolka sprawia mu ból. Najczęściej pojawia się późnym popołudniem lub wieczorem. Zdarza się, że objawy widoczne są każdego dnia, czasem natomiast pojawiają się kilka razy w tygodniu.

kolka u dzieckaCzym spowodowana jest kolka u dziecka?

Każdy rodzic zadaje sobie wówczas pytanie, czym właściwie kolka jest spowodowana. Wielu pediatrów twierdzi, że jest to związane z niedojrzałością układu pokarmowego dziecka. Organizm nie radzi sobie wówczas z nawet pozornie łatwo przyswajalnym pokarmem jakim jest mleko (matki lub modyfikowane). Innym powodem może być nieprawidłowa technika karmienia lub wszelkie nietolerancje pokarmowe. Wpływ może mieć również stres i zmęczenie rodziców, które dziecko silnie odczuwa.

Jak radzić sobie z kolką?

Niegdyś uważano, że kolka u dziecka jest na tyle normalnym zjawiskiem, że nie powinno się na to w jakikolwiek sposób wpływać. Wystarczy przeczekać kilka tygodni, czasem miesięcy, a objawy znikną bez żadnej naszej ingerencji. Obecnie istnieją sposoby, które choć w małym stopniu pomagają ulżyć w bólu dziecku, które przeżywa właśnie atak kolki. Co zatem robić?

 • Masuj brzuszek maluszka kolistymi ruchami, użyj do tego oliwki dla dzieci.
 • Pamiętaj o spokoju. Dziecko wyczuwa kiedy się denerwujesz, wtedy atak kolki trwa znacznie dłużej. Twoje zdenerwowanie jest powodem stresu dziecka.
 • Dziecko potrzebuje bliskości. Przytulaj zatem dziecko, kołysz je, noś, śpiewaj. Maluch poczuje się bezpiecznie, co pozwoli szybciej mu się uspokoić.
 • Połóż dziecko na brzuchu masując jego plecki. Dzięki temu jego brzuszek będzie nieco uciśnięty, co usprawni odgazowanie i wspomoże pracę jelit.kolka u dziecka
 • Zrób maluszkowi kąpiel w ciepłej wodzie, która rozluźni jego mięśnie i pozwoli się zrelaksować.
 • Ogranicz nadmierną ilość bodźców (dźwięk, światło), które mogą wpływać negatywnie na samopoczucie dziecka.
 • Nie dopuszczaj do przebywania dziecka w miejscu, w którym są palone papierosy!
 • Nie przegrzewaj dziecka.
 • Regularnie wietrz pokój.
 • Udaj się do apteki i poproś farmaceutę o środek na kolki. Tego typu specyfiki skutecznie wspomagają przemianę materii oraz pomagają usuwać gazy. Pamiętaj, że powinny być one przyjmowane regularnie. Są dostępne bez recepty i nie trzeba konsultować ich przyjmowania z lekarzem pediatrą.

Warto zwrócić także uwagę na pokarm spożywany przez dziecko. Jeśli maluch jest karmiony piersią, warto wyeliminować ze swojej diety produkty, które mogą powodować u niego dolegliwości gastryczne (produkty wzdymające – kalafior, fasola, kapusta oraz wszelki nabiał). Jeśli natomiast dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym warto zaopatrzyć się w smoczki antykolkowe, dzięki którym do butelki wpuszczana zostaje wyłącznie niezbędna ilość powietrza. Mleko natomiast, powinno zawierać możliwie najniższy poziom laktozy.

Jaki wpływ ma kolka na zdrowie dziecka? Według specjalistów, kolka u dziecka nie ma wpływu na dalszy jego rozwój oraz nie zostawia żadnego uszczerbku na jego zdrowiu.

1 Comment

 1. mari says: Odpowiedz

  Nasz Jasiek miał kolkę do 8 miesiąca. Najgorsze jest to, że nie wiadomo, jak można było mu do końca pomóc.

Dodaj komentarz