Ile kosztuje in vitro? Jaki program wybrać?

in vitro

O metodzie in vitro mówi się naprawdę wiele. Dla par, które mają problemy z płodnością, terapia ta jest najskuteczniejszą drogą, by mieć dziecko. Należy jednak pamiętać, że pod szyldem “zapłodnienie pozaustrojowe” kryje się wiele różnych procedur i programów leczenia. Przyjrzymy się dziś temu, co proponuje pacjentom klinika INVICTA. Wybór metody zależy od zdiagnozowanej przyczyny niepłodności. To ma również wpływ także na cenę in vitro.

Koszt in vitro

Na samym początku należy przypomnieć, że metoda ta wymaga czasu i składa się z wielu etapów. Stąd też postrzega się ją często jako kosztowną. Wyjaśnijmy zatem, z jakich etapów składa się in vitro i jakie są ich koszty.

Najpierw należy poczynić przygotowania do stymulacji hormonalnej. Wszystkie badania, które sprawdzą, czy in vitro będzie miało szanse powodzenia i czy nie zagraża zdrowiu kobiety, mogą kosztować od około 700 do 1.200 złotych. Konieczne jest więc przykładowo wykonanie badań wirusologicznych czy wymazu z dróg rodnych.

Kolejny etap jest najbardziej kosztowny i to on stanowi główną część ceny za in vitro. Kobieta poddana zapłodnieniu pozaustrojowemu musi przede wszystkim przyjmować leki hormonalne i one mogą kosztować nawet do kilku tysięcy złotych. Kolejne etapy procedury to na przykład: pobranie komórek jajowych i ich zapłodnienie. Następnie zarodki muszą mieć odpowiednie warunki do rozwoju, dopiero później następuje transfer. Kwota, jaką tutaj trzeba zapłacić to około 7.000 złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze wizyty kontrolne i monitorowanie rozwoju ciąży.

Jaki program in vitro wybrać?

W bardzo podstawowym pakiecie in vitro kosztuje około 9 tysięcy złotych. Czy ten wydatek można ograniczyć bez uszczerbku na skuteczności? Tak! Wystarczy skorzystać z odpowiedniego programu. Dla przykładu w INVICTA są one tworzone specjalnie pod wyodrębnione grupy pacjentek. Stworzono mianowicie 4 programy (w nawiasach podaliśmy cenę):

  • In Vitro Standard (6 500 złotych);
  • In Vitro Optimum (9 300 złotych) /In Vitro Optimum + (13 000 złotych);
  • In Vitro All Inclusive (11 300 złotych) / In Vitro All Inclusive + (15 000 złotych);
  • In Vitro All Inclusive Genetics NGS (20 100 złotych) / In Vitro All Inclusive Genetics NGS (24 600 złotych).

Czym się różnią pakiety z “+”? Otóż pacjentka ma przy nich zapewnione leki hormonalne. W innych przypadkach musi je kupić sama. W każdym przypadku pacjenci mogą liczyć na konsultacje psychologiczne. W razie niepowodzenia metody in vitro przeprowadzana jest również analiza tej sytuacji.

Podstawowa propozycja “In Vitro Standard” zawiera w sobie podstawowe badania laboratoryjne, pobranie komórek oraz transfer świeżych zarodków. W wersji All Inclusive pacjentki mają zapewniony komplet wizyt, badanie infekcyjne obojga partnerów, badania anestezjologiczne, ICSI, hodowlę do stadium blastocysty, mrożenie zarodków. Znacznie wzrasta zatem komfort osób starających się o dziecko.

Tak skonstruowane programy zapewniają bezpieczny przebieg zapłodnienia pozaustrojowego we większości przypadków. Taka standaryzacja jest bardzo korzystna, ponieważ zapewnia to bezpieczny kompromis: ceny oraz potrzeb pacjentów. To, ile kosztuje in vitro będzie jednak ostatecznie zależało od zdiagnozowanej przyczyny niepłodności – i warto mieć to na uwadze.

Dodaj komentarz