Krew pępowinowa – remedium na wiele schorzeń

krew-pepowinowa

Macierzyństwo niesie ze sobą wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest możliwość skorzystania z usług banku krwi pępowinowej. To krok, dzięki któremu zabezpieczamy życie i zdrowie naszego dziecka bądź jego rodzeństwa. O tym w jaki sposób piszemy poniżej.

Tym, co czyni krew pobieraną z pępowiny tak wyjątkową, są zawarte w niej komórki macierzyste – mające zdolności do samoodnowy, dające początek wszystkim tkankom organizmu (zarówno nerwowym, jak i mięśniowym, kostnym, monocytom, leukocytom etc.). W związku z tym ich działanie jest wieloaspektowe, a najbardziej znaną właściwością jest ich skuteczność w terapii chorób nowotworowych. Krew pępowinowa może uratować życie również w innych sytuacjach. Mimo to jej przechowywanie może budzić pewne kontrowersje. Zacznijmy jednak od zalet.

Krew pępowinowa jeszcze niedawno była w szpitalach niszczona wraz z pępowiną i łożyskiem. Na szczęście obecnie docenia się obecność komórek macierzystych, które mogą być przechowywane w specjalnych bankach. Po dokonaniu przeszczepu komórki macierzyste zaczynają się namnażać – ryzyko odrzucenia ich przez organizm biorcy jest minimalne. To szczególnie ważne w przypadku terapii leukemii oraz innych chorób nowotworowych. Co ciekawe, na świecie pierwszy udany przeszczep (właśnie w przypadku białaczki) z udziałem krwi pępowinowej miał miejsce już pod koniec lat 80.

Obecnie stosuje się komórki macierzyste również w leczeniu takich chorób, jak anemie, choroby układu immunologicznego, osteoporoza, chłoniaki, wady serca, stany po udarach mózgu i wiele innych. Cały czas prowadzone są także laboratoryjne testy nad wykorzystaniem krwi pępowinowej w chorobach układu neurologicznego, w terapii stwardnienia rozsianego, w cukrzycy a nawet w niektórych schorzeniach genetycznych. Trwają także próby w zakresie odtwarzania organów wewnętrznych (fragmentów tych narządów).

Wybór właściwego banku krwi pępowinowej powinien być poprzedzony namysłem. Warto poświęcić więcej czasu, aby znaleźć godną zaufania placówkę posiadającą udokumentowane doświadczenie w pracy z komórkami macierzystymi. Istotne są także warunki umowy, którą zawiera się z bankiem. Powinna ona dawać gwarancję rekompensaty w przypadku niedotrzymania zobowiązań, ale też zapis dotyczący ilości pobranej krwi.

Czynnikiem, którym można się sugerować w ostatniej kolejności jest cena – ostatecznie skorzystanie z usług banku krwi pępowinowej to inwestycja w przyszłość i zdrowie.

krew-pepowinowa

Samo pobranie krwi pępowinowej ma miejsce podczas porodu, następnie jest ona transportowana pomiędzy 24 – 36 godziną od pobrania, komórki bada się, a następnie zamraża. Bardzo istotne są warunki pobierania, jak i przewozu. Przechowywana w banku krew jest każdorazowo identyfikowana specjalnym numerem – dzięki temu nie ma prawa dojść do pomyłki. Jeśli badania stwierdzą nieprawidłowości (przykładowo zakażenie krwi) w dobrym banku mamy możliwość odstąpienia od umowy i odzyskania opłaty (bez zaliczki). Niepełnowartościowa krew, o ile nie jest zainfekowana śmiertelnym wirusem, także jednak może być przechowywana. Niektóre banki krwi wychodzą naprzeciw rodzicom, których dotknęła tragedia. Jeżeli starsze dziecko ma białaczkę, realizują one usługę pobrania komórek macierzystych (i ich przechowania) nieodpłatnie.

Dodaj komentarz