Leczenie atopowego zapalenia skóry

problemy skórne dzieci

Atopowe zapalenie skóry dotyka coraz większą ilość dzieci. To schorzenie utrudnia normalne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nim radzić.

Leczenie

Radzenie sobie z AZS polega na dwóch rodzajach działań – z jednej strony włącza się leczenie, z drugiej – stosuje profilaktykę choroby. Leczenie obejmuje zarówno działania na skórze jak i podawanie leków. Często stosuje się maści – sterydowe, bądź przeciwzapalne. Lekarze starają się jednak odchodzić od tych pierwszych, ponieważ wysuszają one skórę. Wobec chorych stosuje się także fototerapię, czyli leczenie światłem – naświetla się skórę promieniami UVA i UVB.
W terapii AZS wykorzystuje się różnego rodzaju leki – immunopresyjne i przeciwhistaminowe. Wielu pacjentów skarży się jednak na senność, która jest skutkiem ubocznym antyalergicznych środków. Podaje się także doustnie sterydy, które niestety nie pozostają bez wpływu na cały organizm. Chorym proponuje się również leczenie polegające na utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasów omega -3 i 6. Próbuje się nieraz również odczulać pacjentów, ale z różnym skutkiem.
U dzieci zdecydowanie częściej leczy się samą skórę, objawy choroby i próbuje wyłączać szkodliwe czynniki środowiskowe, niż podaje leczenie środkami farmakologicznymi.

Profilaktyka

Ważne jest aby unikać czynników, które podrażniają skórę – kurzu, dymu, różnego rodzaju pyłów, niektórych materiałów, takich jak wełna. Unika się tego, co działa na skórę wysuszająco – chloru (obecnego na przykład w basenowej wodzie), klimatyzowanego powietrza. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry – żele pod prysznic dobrze jest zastąpić specjalnymi żelami i emulsjami myjącymi, a zwykłe balsamy do ciała tymi, które dedykowane są osobom ze skórą atopową. Natłuszczanie, nawilżanie skóry po każdym kontakcie z wodą ma kluczowe znaczenie dla profilaktyki AZS. Warto zajrzeć na stronę www.latopic.pl i zapoznać się z ofertą firmy. Proponuje ona kompleksową pielęgnację – żele do włosów i ciała, emulsje myjące i do kąpieli, kremy do twarzy, rąk i do całego ciała. Emolienty Latopic nadają się do stosowania już przez tych najmłodszych pacjentów.

Szukasz innych skutecznych porad o zdrowiu dziecka? Chcesz dowiedzieć się jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry u Twojej pociechy? Odwiedź zdrowemaluchy.pl.

1 Comment

  1. program partnerski pożyczki says: Odpowiedz

    to lubie kolejne fajne blogi do czytania:)

Dodaj komentarz