Leki podawane w czasie porodu

leki podawane w czasie porodu

Poród jest dla rodziców niezwykle ważnym wydarzeniem. Wiąże się jednak z ogromnym bólem dla kobiety. Czy można zatem zastosować jakieś środki farmakologiczne, aby pomóc jej w tej sytuacji? 

Siła odczuwania bólu przez kobietę jest kwestią indywidualną. Dla jednych jest niewielki, porównywalny zaledwie do bólu miesiączkowego, dla innych zaś jest wręcz nie do wytrzymania – rodzące oczekują zatem wszelkiej możliwej pomocy, aby ulżyć sobie w cierpieniu.

Jakie leki podawane są w czasie porodu?

  • Środki przeciwbólowe – stosowane są wyłącznie w sytuacji, gdy kobieta rodząca nie jest w stanie poradzić sobie z bólem porodowym. Te leki podawane w czasie porodu nie powinny być dawkowane w dużych ilościach, ponieważ mogą zaszkodzić ciąży.
  • Środki uspokajające – zachowanie niektórych pacjentek negatywnie wpływa na przebieg porodu- są one bowiem wyjątkowo niespokojne i pobudzone. W takich sytuacjach podaje się leki uspokajające. Należy jednak podać je na długo przed urodzeniem dziecka, by nie miały na maluszka wpływu już po porodzie.

leki podawane w czasie porodu

  • Oksytocyna – jest lekiem dość często stosowanym. Przyjmuje się ją w celu przyspieszenia akcji porodowej, bowiem wywołuje ona skurcze mięśnia macicy. Jest podawana także po porodzie w celu obkurczenia macicy.
  • Leki rozkurczowe – rozluźniają szyjkę macicy, ułatwiają jej rozwieranie oraz łagodzą ból. Podawane są drogą pozajelitową lub doodbytniczo.

Leki rozkurczowe i przeciwbólowe należy podawać możliwie najpóźniej, ponieważ mogą hamować akcje porodową.

Wymienione wyżej leki podawane w czasie porodu dla niektórych kobiet są ogromną pomocą, ponieważ odczuwają one ogromny ból, stres lub po prostu poród trwa już bardzo długo i środki farmakologiczne są dla nich konieczne.

Dodaj komentarz