Leki ułatwiające zajście w ciążę

Leki ulatwiajace zajscie w ciaze

Kobiety mogą mieć odmienne życiowe cele i na szczęście, współcześnie mają szanse je zrealizować – poza krajami, w których ich głos nie jest szanowany ani nawet słyszany. Niektóre pragną zaspokoić swoje ambicje w sferze kariery, dla innych priorytetem jest macierzyństwo. Niepowodzenia w każdej z tych sfer to źródło nieopisanej frustracji – o ile jednak na zawodowe sukcesy czasami wystarczy poczekać, to w drugim przypadku konieczne bywają leki ułatwiające zajście w ciąże.

Sposoby / leki ułatwiające zajście w ciążę

  • Najpopularniejszą grupę farmaceutyków stanowią hormonalne specyfiki, mające za zadanie stymulację układu rozrodczego w taki sposób, by ze wzmożoną siłą wytwarzał on komórki jajowe. Niektóre z leków posiadają bardzo długą tradycję stosowania, a mimo to cieszą się dużą popularnością z uwagi na swoją skuteczność. Tak jest z cytrynianem klomifenu, który pomaga regulować cykl miesięczny, a także leczyć zespół policystycznych jajników. Może być podawany nawet wtedy, gdy geneza problemu nie została dokładnie ustalona. Lek może mieć postać tabletek, bądź w bardziej skoncentrowanej formie, zastrzyków. Warto zaznaczyć, iż kuracja nie zawsze daje pozytywne rezultaty. Jeśli nie nastąpią one po około 5 – 6 cyklach miesięcznych lepiej sięgnąć po inny specyfik.
  • Mogą być to m.in. preparaty służące do zredukowania poziomu prolaktyny w organizmie. Hormon ów (wydzielany w przysadce Leki ulatwiajace zajscie w ciaze 1mózgowej) może generować poważne problemy w regularności owulacji oraz cykli miesięcznych. Farmakoterapia hiperprolaktynemii sprowadza się na ogół do podawania leków, które pobudzają pracę receptorów dopaminy (np. bromokryptyny, chinagolidu czy kabergoliny). W przypadku niepowodzenia możliwe jest również leczenie chirurgiczne.
  • Niepłodność leczona jest także przy pomocy gonadotropin – a więc hormonów (syntetycznych bądź biologicznych) przysadki mózgowej, podawanych w formie iniekcji. Terapia tymi lekami ułatwiającymi zajście w ciążę trwa około tygodnia, poczynając od 2 – 4 dnia cyklu miesięcznego. Zastrzyki, w zależności od formy mogą być wykonywane przez pielęgniarkę, bądź w warunkach domowych. Co ciekawe, tego typu leki stosuje się również w przypadku przygotowania do procedury in vitro.

Warto pamiętać, że niepłodność o niepoznanej etiologii wcale nie stanowi „wyroku”. Dobrze jest jednak odpowiednio wcześnie rozpocząć działania, bowiem wraz z upływem lat maleje skuteczność terapii. Dodatkowo dochodzi sporo elementów ryzyka związanych z późnym macierzyństwem. Przede wszystkim zagrożone jest nie tylko zdrowie (a niekiedy i życie) przyszłej mamy, lecz również prawidłowy rozwój płodu, a następnie noworodka. Należy o tym pamiętać, decydując się na zajście w ciążę.

1 Comment

  1. ania says: Odpowiedz

    często powodem problemów z zajściem w ciążę są infekcje intymne, warto także to zbadać u ginekologa przez zajściem w ciążę, ja np by uniknąć infekcji intymnych także w ciąży już w czasie starań o dziecko zaczęłam brać provag dousty probiotyk ginekologiczny, by uzupełnić florę w bakterie kwasu mlekowego bo najczęściej to ich zbyt mała ilość powoduje powstawanie infekcji

Dodaj komentarz