Co mogą oznaczać skurcze i bóle brzucha w ciąży?

skurcze i bole brzucha w ciazy

Podczas ciąży wiele kobiet staje się niezwykle wyczulone na wszelkie dolegliwości. O ile niektóre z nich istotnie mogą oznaczać zagrożenie dla zdrowia bądź życia dziecka, a także dla samego przebiegu kolejnych trymestrów, to nie zawsze sytuacja bywa alarmująca. Tak jest np. w przypadku skurczy i bólów brzucha w ciąży. Nie należy ich rzecz jasna lekceważyć, jednak warto zastanowić się nad czynnikami, które do tych dolegliwości doprowadziły. Poniżej kilka wskazówek.

Ból a skurcze – trymestr po trymestrze

Skurcze i bóle brzucha w ciąży towarzyszą wielu kobietom przez cały okres jej trwania. Najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze. Ból przypomina dolegliwości menstruacyjne i bywa bardzo silny. Kłucie w podbrzuszu związane jest ze zmianami hormonalnymi. Rozrasta się również macica – w związku z tym często występują bóle w okolicach pachwin. Jeżeli dolegliwości są silne konieczna jest konsultacja ze specjalistą. W pierwszym trymestrze występuje najsilniejsze ryzyko poronienia. Należy zwrócić uwagę także na towarzyszące objawy, takie jak krwawienie czy plamienia z dróg rodnych.

Drugi trymestr z reguły przynosi wyciszenie objawów, jednakże skurcze nie znikają. Do ich nasilenia dochodzi w momencie, gdy zbliża się czas rozwiązania. Niepokojącym objawem pozostaje kłucie i silny ból  jedynie po prawej stronie podbrzusza – wtedy lekarz może zdiagnozować niebezpieczne w ciąży zapalenie wyrostka robaczkowego. Naturalnym jest odczuwanie dolegliwości wynikających z intensywnego wzrostu dziecka. Rozciągająca się macica powoduje dyskomfort, jednak zaalarmować przyszłą mamę powinny być bóle o charakterze tępym, drętwienie w okolicach podbrzusza, ale też bóle promieniujące do okolic krzyżowych na plecach. Mimo, iż kręgosłup w ciąży ulega nadmiernemu obciążeniu i jego bolesność jest dość powszechna, nie można takich sytuacji bagatelizować.

Dolegliwością, którą należy bezwzględnie leczyć pozostaje uczucie ucisku oraz dyskomfort w podżebrzu po prawej stronie. To oznaka, iż macica uciska inne narządy. Konsultacje ze specjalistą, odpowiednia, lekkostrawna dieta, zapobieganie mdłościom i zaparciom warto stosować przy każdym podejrzeniu nieprawidłowości. Nie zaleca się stosowania tzw. domowych sposobów. Szczególnie niebezpieczne pozostają gorące kąpiele, a nawet niektóre zioła, takie jak szałwia czy żeń-szeń.

skurcze i bole brzucha w ciazy

Skurcze podczas ciąży to naturalny efekt powiększania się macicy. Około 5 miesiąca stają się one intensywne, początkowo występują nieregularnie i nie są źródłem dużego dyskomfortu. Ciężarna może je odczuwać nawet 2 razy w przeciągu godziny. Wraz ze zbliżającym się porodem, około 8 miesiąca pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające. Są dużo silniejsze i mogą utrudniać kobiecie funkcjonowanie (w szczególności poruszanie się).

Dodaj komentarz