Najczęstsze błędy w pielęgnacji niemowlaka

bledy-w-pielegnacji-niemowlaka

Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem to wyzwanie niezależnie od tego, czy jest to pierwsze, czy też kolejne dziecko. Każdej mamie czy tacie zdarza się popełniać błędy w pielęgnacji niemowlaka. Nie jest to powód do paniki – wystarczy przyswoić sobie pewne zasady i stosować je na co dzień. W ten sposób unikniemy wielu problemów zdrowotnych, jak i również nadmiernego stresu. Oto najczęstsze pomyłki, które zdarzają się rodzicom.

Szereg nieprawidłowości można stwierdzić także przy okazji kąpieli. Na ogół dotyczą one optymalnej temperatury – lepiej jest korzystać z termometra niż z własnej dłoni czy łokcia. Niemowlaki mają mniejszą tolerancję na ból i dużo delikatniejszą skórę. Stąd – termometr może wskazywać maksymalnie 37 stopni. Innym problemem są środki myjące. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, czy mają odpowiednie pH, czy nie wysuszają skóry i czy są hipoalergiczne. U niemowląt łatwo o podrażnienia i przesuszenia skóry. Szampony także należy stosować oszczędnie i dopiero w momencie, gdy na główce pojawi się więcej włosków. Zarówno głowę jak i buzię dziecka przez pierwsze miesiące wystarczy przemywać samą wodą.

Pielęgnacja po myciu obejmuje nie tylko osuszanie. Należy jednak pamiętać, by wycieranie było dokładne, szczególnie w miejscach gdzie pojawiają się fałdki. Do pupy warto używać specjalistycznego pudru bądź zwyczajnego, hipoalergicznego talku. Konieczne jest także odpowiednie nawilżenie skóry. Tutaj najlepiej sprawdzi się oliwka lub krem. Błędem w pielęgnacji jest jednak zbyt szybkie łączenie obu kosmetyków – warto poczekać, aż pierwszy z nich (oliwka na przykład) się wchłonie, by nie zatykać delikatnych porów skóry. U starszych dzieci oliwkę warto zastąpić balsamem lub kremem, ponieważ oliwka może u nich generować powstawanie potówek.

Osobną kategorią jest dbanie o pielęgnację oczu, noska i pępka. Oczy warto przemywać wysterylizowanymi wacikami i przegotowaną wodą, z kolei nosek dobrze jest czyścić delikatnie. Wbrew zaleceniom z lat ubiegłych – nie powinno się stosować gruszki. W przypadku kataru lepiej użyć aspiratora, a następnie delikatnie wytrzeć. Gruszki mogą być niebezpieczne. Natomiast w przypadku pępka – oczyszczanie musi być dokładne. Pępek należy nie tylko odkażać, ale i dokładnie osuszać, by nie dopuścić do żadnej infekcji (odpowiedni będzie spirytus salicylowy).

Pielęgnacja niemowląt obejmuje także dbanie o higienę ich jamy ustnej oraz regularne obcinanie paznokci. Nawet jeżeli ząbki jeszcze się nie pojawiły konieczne jest zapewnienie dziecku odpowiedniego smoczka. Akcesorium to trzeba odkażać, musi być też dopasowane rozmiarem.

bledy-w-pielegnacji-niemowlaka

Wbrew pozorom – najlepsze są modele, które wymagają od niemowlaka pracy w zakresie utrzymania smoczka w buzi.

Nie warto zbyt często stosować tego środka ani dopuszczać do tego, by dziecko z nim spało. Karygodne jest także oblizywanie smoczka (w końcu dorośli mają inny rodzaj bakterii w jamie ustnej) czy maczanie go w soku czy herbatce ziołowej. W przypadku obcinania paznokci warto natomiast wyczuć odpowiedni moment do tej czynności. Najlepiej gdy dziecko jest zrelaksowane lub śpi, i tylko przy pomocy specjalnych cążek. Absolutnie nie wolno takich pazurków obgryzać, by nie sprawiać malcowi bólu.

Dodaj komentarz