Najczęstsze przyczyny poronienia

przyczyny poronienia

Poronienie to przedwczesne wydalenie płodu. Mówimy o nim, gdy wiek ciąży nie przekracza 22 tygodnia. Jest to niezwykle bolesne doświadczenie dla par, które bardzo pragnęły mieć dziecko. Ciążę traci około 20% kobiet, natomiast niemal połowa nawet jeszcze nie wiedziała o swojej ciąży. Jakie mogą być przyczyny poronienia?

Strata dziecka to niezwykle bolesne i niezapomniane przeżycie. Często po nim dochodzą trudności z ponownym zajściem w ciążę. Przyczyna poronienia powinna być znaleziona przez lekarza, ponieważ tylko dzięki temu jest szansa na ponowne zapłodnienie. Najczęstsze przyczyny poronień zostały wskazane poniżej.

Poważna choroba zarodka

Nierzadko dochodzi do poronienia poniżej 12 tygodnia ciąży. Zdarza się, że jest to spowodowane poważną wadą genetyczną zarodka, która uniemożliwia mu rozwój. Jest zbyt słaby, aby móc rosnąć i prawidłowo funkcjonować w macicy. Jeśli nie doszłoby do poronienia możliwe, że dziecko urodziłoby się poważnie chore.

Choroby przewlekłe, zaburzenia hormonalne

Mogą być one przyczyną poronień. Mówimy tu o cukrzycy, chorobach tarczycy, wadach serca, niedokrwistości czy chorobach nerek.

Zakażenie wirusowe

Jest to niezwykle częsta przyczyna poronień. Nawet z pozoru niegroźnie wyglądająca infekcja wirusowa może doprowadzić do śmierci zarodka.

Rozmaite powikłania ciąży

Często zarówno w pierwszym, jak i drugim trymestrze ciąży dochodzi do powikłań, które doprowadzają do poronienia. Może to być na przykład ciąża pozamaciczna, zaśniad groniasty, przedwczesne odklejenie się łożyska czy zakażenie wewnątrzmaciczne.

Choroby zakaźne

Nie od dziś wiadomo, że rozmaite choroby zakaźne mogą być ogromnym zagrożeniem dla ciąży. Należy do nich różyczka, toksoplazmoza, a także inne choroby o podłożu bakteryjnym oraz grzybiczym.

Przyczyny poronienia – pozostałe czynniki:

  • długotrwały stres,
  • używki, np. alkohol, papierosy, narkotyki,przyczyny poronienia
  • nadużywanie lekarstw bądź stosowanie środków farmakologicznych zakazanych podczas ciąży,
  • niezdrowa oraz źle zbilansowana dieta,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • nieleczona choroba przewlekła,
  • pęknięcie pęcherza płodowego.

Rodzaje poronień

  • Poronienie zagrażające – dochodzi wówczas do bólów i skurczy podbrzusza oraz krwawienia. Należy wtedy szczególnie dbać o siebie, dużo odpoczywać – leżeć, unikać stresu. W każdej chwili może dojść do utraty dziecka. Jeśli samopoczucie się nie poprawi, a krwawienie i bóle nie ustąpią, prawdopodobnie dojdzie do poronienia.
  • Poronienie w toku – utrzymują się bóle i skurcze w podbrzuszu oraz obfite krwawienie. Podczas badania ginekologicznego lekarz zaobserwowała skracanie szyjki oraz drożne ujście wewnętrzne, w którym widać elementy jaja płodowego. Należy wówczas zakończyć ciążę poprzez łyżeczkowanie.
  • Poronienie zatrzymane – świadczy o nim brak czynności serca płodu, nie powiększanie się macicy oraz nie wydalenie płodu w ciągu ośmiu tygodni od jego śmierci.

Dodaj komentarz