Najpopularniejsze pozycje rodzenia

pozycje rodzenia

Istnieje wiele pozycji, które mogą znacznie ułatwić wydanie na świat maleństwa. Nie wiadomo jednak, jaka będzie najodpowiedniejsza właśnie dla Ciebie. Spróbujemy Ci przybliżyć, jakie są najczęściej stosowane pozycje rodzenia.

Każda kobieta w czasie porodu stara się znaleźć odpowiednią pozycję. Odpowiednią czyli jaką? Taką, która będzie możliwie najbardziej komfortowa, pozwoli Ci odpocząć i zrelaksować się oraz zniweluje niewątpliwie silny ból. Poruszanie w czasie wydawania na świat dziecka jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala odpowiednio wstawić się dziecku do kanału rodnego. Jakie są więc najbardziej popularne pozycje rodzenia?

pozycje rodzeniaKręcenie biodrami na piłce

Rodząca siada stabilnie na piłce, pochyla się lekko do przodu trzymając dłonie na kolanach, wykonuje biodrami okrężne ruchy. Pozycja ta pozwala wstawić się dziecku w kanał rodny oraz niweluje ból porodowy. Jeśli natomiast chcemy rozluźnić mięśnie dna macicy, możemy delikatnie podskakiwać na piłce.

Siad w klęku

Rodząca siada na własnych piętach oraz rozchyla kolana. Pochyla się do przodu podpierając się dłońmi. Pozycja ta ułatwia rozwieranie szyjki macicy, a co za tym idzie – przyczynia się do przyspieszenia porodu. Niweluje także ból porodowy.

Klęczenie na łóżku

Rodząca jest skierowana brzuchem do łóżka. Jej głowa i ramiona powinny przylegać do podłoża, natomiast pośladki uniesione wysoko. Taka pozycja skutecznie wpływa na rozwieranie się szyjki macicy.

Przesuwanie ciężaru ciała

Rodząca klęczy na podłodze. Jej jedna noga jest wysunięta do przodu, a ciało rytmicznie porusza się w jej kierunku. Po pewnym czasie należy zmienić nogę i analogicznie powtórzyć pozycję.

Zaleca się stosowania pozycji wertykalnych. Z jakich powodów?pozycje rodzenia

  • Przyspieszają poród sprawiając, że skurcze stają się bardziej regularne i silne.
  • Powodują lepsze dotlenienia dziecka w łonie matki.
  • Mają lepszy wpływ na kobietę rodzącą, ponieważ znacznie ułatwiają jej oddychanie.
  • Pomagają w niwelowaniu bólu.
  • Zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza.

Kobieta rodząca podczas porodu powinna czuć się możliwie najbardziej komfortowo. Warto zatem przybierać takie pozycje, jakie zdają się wówczas być najwygodniejsze. Niektóre szpitale nadal stawiają na poród leżący lub półleżący, nie zważając na chęci i potrzeby kobiety rodzącej. Jeśli więc chcesz mieć pełną swobodę, koniecznie dowiedz się czy w wybranym przez Ciebie szpitalu jest możliwość dobierania innej pozycji niż „tradycyjna”.

Jeśli poród się rozpocznie, nie zdołasz dojechać do wybranego przez Ciebie szpitala i będziesz musiała rodzić na leżąco to koniecznie połóż się na boku lub ustaw się w pozycji półsiedzącej. Z pewnością poczujesz się wówczas znacznie lepiej, swobodniej i bardziej komfortowo. Pamiętaj, by podczas pozycji bocznej, gdy wypierane jest dziecko podtrzymać dłonią nogę – to ułatwi urodzenie.

Dodaj komentarz