Jak nauczyć dziecko dbania o higienę jamy ustnej?

Zdrowe zęby, świeży oddech i ładny uśmiech to nasza dobra wizytówka na całe życie. Dbanie o zdrowie jamy ustnej wymaga wypracowania odpowiednich nawyków, regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym i wytrwałości w dokładnym wykonywaniu czynności higienicznych. Bardzo ważne jest to, aby już małe dzieci były uczone w domach, jak należy myć zęby, i że wizyta u dentysty to nic strasznego. Tu widać ogromną rolę rodziców, jak i nie małe dla nich wyzwanie.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pierwsza w życiu wizyta u dentysty powinna odbyć się, gdy pojawi się pierwszy ząbek. To świetna okazja do zapoznania niemowlaka z miejscem pracy stomatologa. Podczas pierwszego spotkania z ,,lekarzem od zębów” można także zadać nurtujące pytania dotyczące ząbkowania czy doboru pasty lub szczoteczki. Na kolejne wizyty należy zgłaszać się zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego oraz wtedy, gdy coś nas niepokoi. Regularne spotkania w gabinecie nie będą dla dziecka zaskoczeniem, nie będą powodowały stresu, a dzięki temu dziecko będzie odczuwało mniejszy dyskomfort podczas przeglądów i leczenia.

Dobór szczoteczki do zębów

W marketach, drogeriach czy aptekach znajdziemy ogromny wybór szczoteczek do zębów dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym. Szczoteczki dla najmłodszych są małe, mają miękkie włosie i są kolorowe. W asortymencie znajdziemy też specjalne nakładki na palec, którymi możemy myć ząbki malutkiemu dziecku. Szczoteczkę należy zmieniać co 2-3 miesiące i dbać o to, aby była przechowywana w suchym i czystym miejscu. Dla starszych dzieci polecane są kolorowe szczoteczki przykuwające uwagę, np. z ulubionymi bajkowymi postaciami. Ze stron internetowych możesz też ściągnąć specjalną aplikację mobilną, która zamieni codzienny obowiązek w dobrą zabawę, np. dzięki wesołej melodyjce odliczającej prawidłowy czas szczotkowania mleczaków.

Kiedy powinno się rozpocząć mycie zębów dziecka?

W momencie pojawienia się pierwszego zęba mlecznego. Na początku oczywiście rodzice muszą wyręczyć pociechę, wziąć ją na kolana i z wyczuciem umyć pierwszy ząb. Starsze dzieci same sięgają po szczoteczkę, nie mniej jednak należy je pilnować, by myły zęby powoli i starannie. Taki nadzór to pewność, że dziecko umyje zęby dokładnie.

Jak dbać o higienę jamy ustnej gdy dziecko ząbkuje?

Tu sprawa jest nieco utrudniona, gdyż niemowlę w trakcie wyrzynania się zębów jest drażliwe i niespokojne. Najlepiej jednak do codziennych zabiegów higienicznych dodać stosowanie preparatu na ząbkowanie. Dobrą opcją jest bioadhezyjny żel Anaftin Baby. Łagodzi nieprzyjemne objawy, nie zawiera dodatkowych substancji drażniących takich jak alkohol, ma przyjemny dla dziecka bananowy smak i nie powoduje uczucia szczypania po aplikacji. Dodatkowo, dzięki specjalnie zaprojektowanemu aplikatorowi, można pomasować dziecku dziąsła – taki zabieg także przynosi ulgę podczas ząbkowania.

Dawaj dobry przykład!

Dziecko wielu rzeczy uczy się obserwując swoich rodziców i opiekunów. Jeżeli sam dwa razy dziennie myjesz zęby, używasz nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej, przekonasz swoją pociechę, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważna i potrzebna.

1 Comment

  1. anka says: Odpowiedz

    Są też szczoteczki obrotowe z postaciami z bajek, które mają timer i pokazują dziecku, że już minęły 2 minuty i może skończyć myć ząbki. To fajne rozwiązanie dla większych dzieci, nad którymi już nie trzeba stać przy każdym myciu zębów 🙂

Dodaj komentarz