Niania czy żłobek?

Matka z dzieckiem na plaży

Współcześni rodzice nie mają lekko – dziecko wciąż maleńkie, ale praca wzywa! Szef lub własny biznes, to zupełnie bez różnicy. Natomiast poważnym problemem staje się kwestia wyboru: niania czy żłobek?

Dlaczego niania?

Opiekunka, która całą swoją energię przeznacza dla Twojego malucha to skarb – zastępuje mu w ten sposób Ciebie i wynagradza Twoją nieobecność. Przygotuje dziecku (lub tylko poda) specjalnie dla niego przygotowane potrawy – co jest ważne zwłaszcza w przypadku małych alergików.

Wciąż panuje mit, że niania jest opcją tylko dla bogatych rodziców; dobra opiekunka do dziecka w Krakowie to koszt od ok. 10 zł za godzinę pracy. W porównaniu do prywatnego krakowskiego żłobka (bez dofinansowania wraz z wyżywieniem to ok. 1100 zł!) to wcale nie tak wiele… No chyba, że uda nam się dostać do publicznego żłobka.

Wynajęcie niani wymaga od mamy pewnej dozy zaufania – oprócz tego, że w ręce oddajemy nasz największy skarb, to jeszcze wpuszczamy, było nie było, obcą osobę do swojego domu. Niania staje się częścią naszego życia, często wręcz częścią rodziny – przez co później trudno się z nią rozstać, zwłaszcza maluchowi.

A może jednak żłobek?

W żłobku nasze maleństwo będzie miało styczność ze swoimi rówieśnikami – a zabawa w grupie jest podwójnie radosna. Oprócz maluszków są tam i nieco starsze dzieci, które już nawet mówią – przez co też w razie występowania jakiś nieprawidłowości w opiece, jest szansa, że ktoś się o tym dowie.

To co było plusem, może też okazać się minusem; duża grupa dzieci to spora doza zabawy, nauki tolerancji. Niestety, równocześnie opiekunka w żłobku musi mieć oko nie na jednego malucha, a na całą gromadę! W takich okolicznościach na pewno łatwiej o niedopatrzenia czy wręcz zaniedbania.

Warto też wziąć pod uwagę, że maluchy przynoszą do żłobka często różne bakterie i wirusy – przez co zwiększa się ryzyko, że i Twoje dziecko zachoruje.

Jaki więc wybór – niania czy żłobek?

Reasumując wszystkie wady i zalety obu opcji: niania jest opcją nieco droższą, ale dziecko ma zagwarantowaną pełną uwagę opiekunki – tymczasem w żłobku zapłacimy mniej, jednak maluch będzie jednym z wielu w grupie. Koncentracja na Twoim maluszku jest zwłaszcza ważne, jeżeli jest on na coś uczulony, ma wrażliwą skórę lub jest chorowity.

Jeśli zdecydujesz się na nianię, to podsuwamy stronę www.niania.pl – tutaj na pewno znajdziesz najlepszą opiekunkę dla swojego malucha.

niania rysunek

Dodaj komentarz