Niezbędne formalności po narodzeniu dziecka

formalnosci po narodzeniu dziecka

Narodzenie dziecka jest niewątpliwie ogromnym przeżyciem. Jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że tuż po tym pięknym dniu należy załatwić mnóstwo formalności. Co więc należy zrobić?

Szpital, w którym przyjdzie na świat dziecko, ma obowiązek przekazać dokument o jego narodzinach do znajdującego się w najbliższym rejonie Urzędu Stanu Cywilnego. Następnie w ciągu dwóch tygodni jeden z rodziców powinien zgłosić się do wyżej wymienionej instytucji w celu zgłoszenia narodzin – dzięki temu wystawiony zostanie akt urodzenia. W Urzędzie Stanu Cywilnego nadaje się także imię dziecku – powinno być ono nieośmieszające oraz wskazujące na płeć dziecka. Ojciec dziecka powinien wypełnić oświadczenie o uznaniu ojcostwa, dzięki czemu maluch będzie nosił jego nazwisko.formalnosci po narodzeniu dziecka

Po załatwieniu formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego należy udać się z dokumentami do właściwego Urzędu Gminy, zgodnego z miejscem zameldowania. Tam nadany zostanie numer PESEL dla dziecka. Na ten dokument należy poczekać określony czas.

Niezbędnym dokumentem, dzięki któremu dziecko będzie mogło korzystać z publicznej służby zdrowia jest ubezpieczenie zdrowotne. Rodzic pracujący na etacie powinien wypełnić druk zgłoszenia do ubezpieczenia. Można go uzyskać w dziale kadr u swojego pracodawcy. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, należy złożyć właściwy druk w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Załatwienie tych formalności po narodzeniu dziecka jest niezbędne. Dziecko bowiem musi mieć nadane imię i nazwisko, adres zameldowania, otrzymać akt urodzenia. Ogromnie ważny jest także nadany dziecko numer PESEL oraz ubezpieczenie zdrowotne, dzięki czemu maluch będzie mógł korzystać z publicznej służby zdrowia. Tych formalności jest sporo, jednak po ich załatwieniu można już bez przeszkód cieszyć się macierzyństwem i ojcostwem.

2 Comment

  1. sosenka says: Odpowiedz

    Ja narzekać nie mogę – niby tyle formalności, a prawie wszystko załatwiłam w USC, podczas jednej wizyty 🙂

    1. Mama Marysi says: Odpowiedz

      Nie takie urzędy straszne, jak je malują 😀

Dodaj komentarz