Nosidełko czy chusta?

nosidelko czy chusta

Wychowywanie i opieka nad dzieckiem od pierwszych momentów jego życia wiążą się z koniecznością licznych wyborów. Dotąd nieistotne kwestie mogą stać się spędzającymi sen z powiek dylematami. Postaramy się nie tyle odpowiedzieć na jedno z istotnych pytań, co jest lepsze, nosidełko czy chusta, lecz pokrótce przedstawić zalety i wady każdego ze sposobów noszenia dziecka.

Naturalnie bardzo istotna jest rola indywidualnych preferencji, niemniej jednak priorytetem powinno być bezpieczeństwo maluszka. Z tego względu niezależnie od ostatecznego wyboru pomiędzy nosidełkiem czy chustą należy zadbać o wysoką jakość produktu. Można wyróżnić kilka typów nosidełek, obejmujących m.in.: nosidła:

 • przeznaczone do umieszczenia na brzuchu rodzica;
 • służące do umieszczenia na plecach;
 • turystyczne;
 • z osłoną przeciwdeszczową i przeciwsłoneczną;
 • wymuszające pozycję pionową;
 • przypominające chustę;

Jakie są zalety nosidełek?

Na ogół są one wykonane z solidniejszych materiałów. Są też wygodne dla osoby noszącej, ponieważ dopasowują sięnosidelko czy chusta do jej sylwetki. Ponad to duży wybór modeli pozwala dopasować nosidełko do zadania, jakie ma pełnić. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na przechadzkę po mieście, czy też wycieczkę w góry nasza pociecha spoczywa bezpiecznie w siedzisku. Za wadę nosideł można podać fakt, iż są one przeznaczone raczej dla starszych niemowląt. Niektórych modeli nie da się zastosować, dopóki dziecko nie jest w stanie samodzielnie utrzymać główki w pozycji pionowej (a dzieje się to dopiero około 4 miesiąca życia). Nosidła są ponadto łatwiejsze do założenia niż inne formy. Dla wielu nauka motania w chustę może być problematyczna. Warto zainwestować w produkt, który będzie posiadał niezbędne atesty, przymierzyć go, a także sprawdzić, czy wybrane przez nas nosidło będzie:

 • dopasowywało się do ciała dziecka;
 • umożliwiało ułożenie nóżek w prawidłowej pozycji;
 • miało funkcję regulacji, tak, by móc trzymać niemowlę jak najbliżej ciała.

Chustonoszenie

Chusty do noszenia niemowląt stały się na przestrzeni ostatnich lat bardzo popularne. Tutaj również można zwrócić uwagę na ich różnorodność oraz liczne zastosowania. W sklepie z artykułami dla niemowląt (bądź też online) znajdziemy np. chusty:

 • wiązane (tkane) – modele najczęściej kupowane, wykonane z jednego, prostokątnego kawałka materiału o wybranej szerokości. Jej zdecydowaną zaletą jest możliwość dopasowania rozmiarów do dziecka, jak i do osoby noszącej, a także uniwersalność – bywa wykorzystywana także jako kocyk, może służyć do noszenia dziecka przodem, na biodrze, ale i na plecach. Chusta tkana w sposób optymalny podpiera kręgosłup dziecka, i to już od pierwszych tygodni po urodzenia. A że wbrew pozorom jest to produkt trwały i nośny, bywa wykorzystywany nawet u 3 – letnich dzieci. Tkana chusta nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad – przede wszystkim w wiązaniu konieczne jest nabycie wprawy, a nie jest to proste;
 • elastyczne – także wykonane z tkaniny, lecz łatwiejsze do zakładania i zdejmowania. Mogą być stosowane jużnosidelko czy chusta od 3 miesiąca życia, optymalnie podpierają kręgosłup dziecka, ale są również wygodne dla rodziców. Chusty dopasowują się do anatomii niemowlaka wprost idealnie, jednak nie nadają się do noszenia dzieci starszych, a także muszą być umieszczone na brzuchu;
 • kółkowe – także posiadają kształt prostokąta, jednak wzbogaconego o tzw. „ogon” oraz kółka, przez które przeciąga się drugi koniec. Chusty takie są odpowiednie dla dzieci najmłodszych, nie wymagają nauki wiązania, są też poręczne z uwagi na niewielkie rozmiary. Chusty kółkowe zakładane są na jedno ramię, a więc ciężar może nie rozkładać się równomiernie. Z tego względu nie powinny z nich korzystać osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa;
 • typu „pouch„, a więc tzw. kieszonki – poręczne rozwiązanie dla osób obawiających się wiązania. Niestety tego typu chusty są mniej uniwersalne, należy je dopasowywać do wzrostu i wagi dziecka. Są też obciążające dla rodziców. Mimo to często są wybierane jako pierwsza chusta noworodków, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć czy też utrzymać prosto główki.

Dowiedz się więcej o chustonoszeniu: http://www.mamaebaby.pl/chustonoszenie-bobasa/

Dodaj komentarz