Oddanie dziecka do żłobka

Oddanie dziecka do zlobka

Oddanie dziecka do żłobka jest dla jego rodziców bardzo trudną decyzją. Czasem nie mają jednak innej możliwości, ponieważ matka musi wrócić do pracy, a sytuacja finansowa nie pozwala im na zatrudnienie opiekunki. Czy żłobek jest wówczas dobrym rozwiązaniem?

Dla każdej matki oddanie dziecka do żłobka jest bardzo trudne. Boi się bowiem nieprawidłowej opieki, zaniedbań ze strony personelu oraz tego, że dziecku może stać się krzywda. Przecież najlepszym miejscem dla Malucha jest jego własny dom! Otóż niekoniecznie. Już nawet małe, dwuletnie dziecko potrzebuje stałego kontaktu z rówieśnikami oraz zabawy z nimi. Maluch w grupie potrafi nauczyć się bardzo dużo. Uczy się żyć w społeczeństwie, co z pewnością będzie procentowało w przyszłości.

Kiedy najlepiej posłać dziecko do żłobka?Oddanie dziecka do zlobka

Mówi się, że najlepiej posłać do żłobka możliwie najmłodsze dziecko – najlepiej kilkumiesięczne. Taki maluch odczuje brak mamy, jednak z pewnością łatwiej przyzwyczai się do jej chwilowej nieobecności, a w późniejszym czasie będzie wiedziało, że tak po prostu musi być, co nie oznacza, że dziecko nie będzie tęskniło.

Oddanie dziecka do żłobka – decyzja

Przede wszystkim musi to być wspólna decyzja obojga rodziców. Z pewnością niełatwo będzie przetrwać początki, a każde pozostawienie dziecka będzie wiązało się z ogromnym bólem i stresem. Mamo, Tato! Zaufajcie personelowi! Są to osoby, które mają ogromne doświadczenie w opiece nad dziećmi w różnym wieku – Maluchowi w żłobku nie stanie się krzywda.

Jeśli decyzja o posłaniu do żłobka zostanie podjęta, warto porozmawiać o tym z dzieckiem. Należy mu wówczas powiedzieć dlaczego tak się stało, co tam będzie robił oraz kiedy go odbierzesz do domu. To jest najlepszy moment, aby również okazać uczucia swojemu dziecku i uświadomić mu, jak ważne jest dla Ciebie.

Oddanie dziecka do zlobkaJak należy ubierać dziecko do żłobka?

Aktualnie istnieje ogromne parcie na modę dziecięcą przez co często rodzice ubierają stylowo dziecko do żłobka. Czy słusznie? Oczywiście, że nie! Żłobek to nie rewia mody, ale miejsce zabaw i miłego spędzania czasu. Najważniejsze, by dziecko było ubrane wygodnie i niezbyt drogo – niejednokrotnie trudno doprać ubrania po intensywnym i radosnym dla malca dniu.

O żłobku słów kilka

Żłobek jest doskonałym rozwiązaniem dla dzieci w każdym wieku. Maluch nie tylko może nawiązywać bezpośredni i nieskrępowany kontakt z rówieśnikami, ale również nabywa wiele nowych umiejętności. Z pewnością sami rodzice bywają niezwykle zaskoczeni, gdy dziecko pokazuje, że potrafi samo jeść lub ubrać buty. Nie ulega wątpliwości, że żłobek rozwija dziecko w wielu sferach życia.

Nie można ukrywać faktu, że pierwsze dni, a nawet tygodnie w żłobku mogą być ciężkie zarówno dla dziecka, jak i jego rodzica. Jednak po upływie pewnego czasu, maluch chętnie będzie do niego uczęszczał, a Ty z ogromną ciekawością chciała słuchać wielu opowieści o jego koleżankach i kolegach. Głowa do góry!

2 Comment

  1. aneetka says: Odpowiedz

    Żłobek dobra sprawa. Byłam swego czasu przeciwna, ale pogadałam z kilkoma koleżankami i zdanie zmieniło mi się o 180 stopni. Dziecko przecież w żłobku poznaje nowych ludzi, rówieśniku, kształtuje w sobie przynależność społeczną, uczy się dzielić, bawi się (nie tylko z mamą w domu), nauczycielki wymyślają szereg mega kreatywnych zabaw, które mają dziecka uczyć i rozwijać. Plusów żłobka widzę teraz ogrom. Sama w przyszłym roku dam Damianka do żłobka, bo muszę już zakończyć zwój wychowawczy urlop – każdy wie jak jest.

    1. Mama Marysi says: Odpowiedz

      Dzięki za opinię 🙂 Mam nadzieję, że Damianek dobrze zareaguje na pierwsze dni w żłobku 🙂

Dodaj komentarz