Odparzenia na pupie u niemowląt pojawiają się niestety bardzo często. Związane są przede wszystkim z bardzo delikatną skórą maluszka. Jak sobie z nimi radzić?
Dbasz o dziecko, pielęgnujesz, zmieniasz regularnie pieluszkę, a nagle doznajesz szoku- zaczerwieniona skóra na pupie, która sprawia dziecku ból. Zaczynasz się zastanawiać gdzie popełniłaś błąd, bo przecież odparzenie nie wzięło się z nikąd. Otóż ono zdarza się nawet najbardziej wypielęgnowanym maluszkom – nie jesteś w stanie co chwilę sprawdzać czy dziecko zrobiło siusiu, a to jest właśnie najczęstszy winowajca. Jedyne co pozostaje to szybko reagować, by nie doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry.
Sposoby na odparzenia u dzieci
Czy odparzenia na pupie powstają wyłącznie w wyniku kontaktu pupy z moczem i kałem? Otóż nie. Przyczyny mogą być także inne: nowy pokarm (przez co stolec ma zmieniony skład), alergia pokarmowa, szczepienie, przyjmowanie antybiotyków.
Jak radzić sobie z odparzeniami u niemowląt
- Daj skórze oddychać! Pozwól dziecku najczęściej jak to możliwe,
leżeć bez pieluszki.
- Bardzo często zmieniaj pieluszkę malucha i podczas tej czynności zawsze przemywaj miejsca intymne dziecka.
- Smaruj pupę maścią na odparzenia – poczekaj aż całkowicie wchłonie się w skórę zanim założysz dziecku pieluszkę.
- Pamiętaj, by wszystkie czynności wykonywać wyjątkowo delikatnie – zbyt silne uciskanie może sprawiać dziecku ból.
Odpowiednio pielęgnując odparzoną skórę, dolegliwość powinna minąć w ciągu kilku dni. Jeśli jednak zaczerwienienie będzie utrzymywało się dłużej, tudzież będzie się pogłębiać, konieczna jest wizyta u pediatry (mogło bowiem dojść do grzybiczego zapalenia skóry).
Pielęgnacja odparzonej skóry dziecka nie jest trudna. Warto szczególnie o nią dbać, ponieważ jest niezwykle cienka i delikatna.
Na odparzenia polecam zwykły krem Nivea, na moją Alę to działa 🙂